Z Prachaticka: Zimní sportovní hry v domově

Foto: Jiří Gabriel Kučera
  •  

Právě byly ukončeny Zimní olympijské hry v Pekingu a jsou připraveny Zimní paralympijské hry (hry pro handicapované sportovce) 2022. V Domově seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích byly v pátek 18. února, po velkých přípravách také ukončeny Zimní sportovní „olympijské“ hry seniorů s dobrovolníky. Přes třicet seniorů a přes 20 dobrovolníků, pět stanovišť a stovky úsměvů a krásných slov, skvělé sportovní výkony, tak by se dala „olympiáda“ charakterizovat.

V rámci Cvičení šitého na míru v domově pro seniory, kdy se již před samotnou „olympiádou“ senioři připravovali a posilovali na jednotlivé disciplíny, byla nabídnuta Anketa „na doma“ o znalostech zimní olympiády (v kolika sportech se závodilo, tolik bylo otázek) … Anketa byla ukončena 20. února.

Velmi dobře dopadla spolupráce města Prachatice a Regionálního dobrovolnického centra pro Jihočeský kraj při hledání dobrovolníků. Akci svým časem a umem podpořilo více jak 20 dobrovolníků – mnozí byli poprvé na podobné akci. Velkou radost jsme měli i ze skautů, které zajistila Vladimíra Šmajclová. Děti byly velmi nápomocny a skvěle se ke starším lidem chovaly, povídaly se s nimi. Dobrovolníci dorazili i z Volar v čele s místostarostkou Janou Bártovou, nebo Českých Budějovic … Výzva pro pomoc dobrovolníků jako průvodců, organizátorů, pomocníků tedy pro „samotnou“ olympiádu dopadla nad očekávání. V pátek všichni příchozí organizátoři, dobrovolnici se otestovali, a přestože mysl měli pozitivní, výsledky byly negativní, takže kdo prošel, práci získal.

Při slavnostním ceremoniálu a nástupu všech sportovců nechyběly kruhy, oheň, zaznělo olympijské heslo: „Dál, výš. silněji a společně“. Ředitelka domova seniorů Hana Vojtová zahájila hry. Za město promluvil Miroslav Lorenc, místostarosta, sportovec. Hned v úvodu poděkoval dobrovolníkům Jiří Gabriel Kučera, vedoucí DC Prachatice a Regionálního dobrovolnického centra pro Jihočeský kraj.

O kulturní vystoupení se postaral husinecké mažoretky a mažoret s vedoucí Danou Kubíčkovou. Sklidili velký aplaus za choreografii a práci s hůlkami, třásněmi i vlajkou.

Stanoviště označená sněhuláky, které malovaly děti z DDM Prachatice (některá venku, některá uvnitř domova) byla přizpůsobena olympijským disciplínám, a tak se hrál „hokej“, curling, „biatlon – slalom i se střelbou, sestavoval se úbor na krasobruslení a o všech sportech se i mluvilo, na sportovce a olympiády se vzpomínalo.

Kdo dorazil do cíle obdržel nejen certifikát, ale také odměnu jablka a ponožky. A to nejcennější zábavu, radost z pohybu a lidi kolem sebe.

Akci nahrálo i skvělé počasí a zakončení v kavárně domova s výborným občerstvením ze STROOMu Dub. Osobně děkuji všem za spolupráci, projektu Obec přátelská seniorům, DSMK a dobrovolníkům.

Hana Rabenhauptová, referent pro samosprávu a komunitní plánování Město Prachatice