Výstava „Návrat ke klasice“ Roberta Zauera

  •  

Až do 13.května můžete v Regionální knihovně Teplice shlédnout výstavu klasických fotografií teplického fotografa Roberta Zauera.

Fotografování je jeho životní vášní, a tak není divu, že se mu stalo i živobytím plným radosti a krásných okamžiků. Tato živnost je založená především na digitální fotografii, která je v dnešní rychlé době nezbytná a dává jak větší kontrolu nad výsledkem, tak daleko širší prostor pro kreativitu. O to víc fotografa těší, že si i přes své pracovní vytížení nachází stále více času na svou volnou tvorbu v podobě klasické fotografie, na které vyrostl a ke které se po delší době vrátil přes experimenty s polaroidy.

Sám říká: „Ono mi totiž nic nedokáže nahradit to kouzlo okamžiku zrodu obrazu v temné komoře s vůní chemikálií. A vzhledem k tomu, že na filmu mám k dispozici pouhých 10 políček, mnohem pečlivěji si rozmyslím, než vůbec cvaknu spouští. Je to neuvěřitelné zklidnění, ke kterému vás donutí všechny činnosti od měření expozice, komponování snímku, přes vyvolávání filmu a zvětšování fotografií na fotopapír až po závěrečné retuše výsledných fotek tenounkým štětečkem a černou barvou.  Odměnou za tohle pachtění jsou obrázky, jejichž tonalitu, jemnost a především atmosféru a přirozenost málokterá digitální fotka dožene.“

Na výstavě autor představuje výběr ze své klasické tvorby za poslední dva roky a bude prý šťastný, když diváka zaujme třeba jen jeden obrázek.