Štětská radnice naslouchá svým občanům a pracuje s jejich názory a podněty nejen pomocí veřejných anket, kulatých stolů či tematických setkání, ale zřizuje si i své stálé poradní orgány. Jedním z nich je komise „Rada seniorů“ skládající se z předsedkyně a šesti členek, které jsou i ve svém zralém věku stále velmi aktivní a mají vhled do místního dění. Podle předsedkyně Rady seniorů Věry Andrtové je velmi důležité, aby se senioři měli kam obracet se svými bolístkami ale i nápady.
V čem spočítá hlavní přínos komise Rady seniorů?
Naše komise se setkává pravidelně každé 3 měsíce. Diskutujeme nad aktuálními tématy například participativní rozpočet, výstupy z veřejných anket, co se má opravit, kde jsou nedostupná či méně přístupná místa pro občany s pohybovým omezením, možnosti a aktivity pro seniory realizované nejen městem Štětí, ale i dalšími zdejšími organizacemi. Z každého jednání je pořízen veřejný zápis, který zaznamenává a v diskuzi doplňuje svými znalostmi vedoucí Kulturního a informačního zařízení města Štětí pan Radek Kulhánek.
Proč právě vy, osoba mladšího věku, než je seniorský, vedete komisi Rady seniorů?
Jsem předsedkyně komise Rady seniorů, ale ještě mnohem dříve jsem se stala předsedkyní spolku Dobro-volně, který ve městě Štětí od roku 2018 provozuje dobrovolnické centrum a od roku 2020 komunitní centrum, které se neustále rozvíjí. Našimi hlavními návštěvníky jsou senioři, od nichž jsem zavnímala, že mají své potřeby, které vždy nebyly vyslyšeny či naplněny směrem od místní samosprávy. Po komunálních volbách v roce 2022, kdy jsem se stala zastupitelkou, se mi podařilo s podporou mých kolegů zastupitelů založit tuto komisi Rady seniorů.
Jak vedení města využívá tento poradní orgán?
Ustavená komise Rady seniorů předává informace i doporučení Radě města Štětí. Někdy vedení města může pomoci a rychle zareagovat na podněty seniorů, někdy je potřeba více času na realizaci opatření pro daný problém, a leckdy jsou nároky seniorů až nedosažitelné z pozice samosprávy, ale je důležité podat vysvětlení, prostě vést dialog, například upřesnit dané podmínky či objasnit, v jaké fázi celého procesu se daná situace nachází, dát doporučení či předat kontakt nebo odkázat, kdo a jakou oblast má v majetku či kompetenci. Přiznám se, že po téměř po dvou letech jsme si mnoho témat objasnili, ale je stále prostor pro zlepšení. Bohužel je stále mnoho seniorů, ke kterým se patřičné informace nedostávají včas nebo dokonce vůbec.
Co se Vám už povedlo?
I když senioři začínají být aktivní i na sociálních sítích, tak upřednostňujeme osobní kontakt. V měsíci červnu jsme měli první výjezdní zasedání v jedné blízké vesnici Chcebuz, kam za námi mohli přijít i další senioři, kteří nejsou členy komise, a mohli se účastnit celého jednání. Máme zpětnou vazbu, že to bylo přínosné, dozvěděli se spousty informací, ale osobně vnímám ještě daleko větší přesah. Nejen, že seniorky vyjedou za lidmi do vesnice, kde si sdílí vzpomínky, zážitky a dojmy z dnešní doby, ale členky komise poznávají i své okolí a dostávají se do prostředí a situací, v nichž by jinak ani nebyly. Ve výjezdních zasedáních budeme určitě pokračovat.
Proč by měly mít i ostatní obce poradní orgán Radu seniorů?
Nevím, jestli by měly mít. Ale já to vnímám jako veliký přínos. Když o tom přemýšlím z pozice mladší generace, dostávám se k příběhům a pohledům, které neznám, někdy jsou mi až těžko uchopitelné, ale je to z důvodu, že neznám souvislosti, které se nedají vyčíst z kronik ani dostupných publikací. Naše oblast je ještě pestrá i tím, že město Štětí patří do regionu bývalých Sudet a jsme navíc průmyslové město, z čehož plyne, že spousta občanů se sem přistěhovala za prací a nemají zde své kořeny. Ostatně já sama jsem „náplavou“, když zde v tomto regionu žiji necelých dvacet let.
Chtěla byste dodat něco na závěr?
Ano, máme totiž veřejný jednoduchý email, kam se na nás mohou senioři, ale i další občané obracet. V případě zájmu o doplnění k tomuto tématu či další informace ohledně Rady seniorů se na nás můžete obrátit i Vy, čtenáři Seniorských listů, a napsat nám na email seniori@steti.cz.