Ve Smetanových sadech bude zasazena památná lípa

  •  

Jako součást oslav stého výročí republiky bude ve Smetanových sadech slavnostně vysazen stromek vypěstovaný ze semenáčku památné Klokočovské lípy. Stromek bude zasazen v pondělí 26. listopadu v 15:00 hodin.

„Nejedná se o žádný zahradnický klon, ale strom, u kterého je předpoklad, že v případě zajištění dobrých podmínek by mohl mít genetické dispozice pro dlouhověkost, a tak by třeba i u nás mohl přežít stovky let. Lípu městu Ústí věnovala Eva Fialová, poslankyně Sněmovny a ústecká radní. Veřejnost je na akci srdečně zvána,“ říká mluvčí magistrátu Romana Macová.

Klokočovská lípa – také známa jako Tisíciletá lípa, Karlova lípa, Královská, Císařská roste v obci Klokočov na Havlíčkobrodsku. Je jedním z nejstarších žijících památných stromů v Čechách. Jako jedna z mála našich památných lip by skutečně mohla dosahovat věku, který ji přiřkly staré příběhy a pověsti. Odhadované stáří stromu je 900 let. Lípa má původní kmen s mohutnou otevřenou dutinou staženou obručemi. Památným stromem je od roku 1976. Obvod kmene je 891 cm.