Valdštejnské léto plné zázraků

Foto: FB Hynek Hanza - 1. náměstek primátora města Teplic a senátor Parlamentu ČR
  •  

Komu se to poštěstí v jednom dni? Podívat se do historie, nahlédnout do současnosti, podat si ruku se senátorem, pochutnat si na senátorských chlebíčkách, přivonět ke květinám ve Valdštejnské zahradě a pak už se nechat kolébat na vlnách nádherných hudebních skladeb. A nám se to povedlo letošní třetí čtvrtek červencového měsíce!

V ruce jsme náhle svírali osobní pozvánku z Parlamentu České republiky od teplického senátora Hynka Hanzy, v níž nás zval na Valdštejnské léto do Prahy. O nic jsme se nemuseli starat a peníze jsme také nepotřebovali. Autobus firmy Sláma nás do hodiny dopravil z Teplic k budově vlády a tam to všechno začalo. Na nádvoří paláce nás přivítala socha Albrechta Valdštejna a pak už jsme nevěděli kam se dříve podívat. Tato stavba paří k nejvýznamnějším objektům z přelomu období manýrismu a raného českého baroka v českých zemích. Je první světskou stavbou pobělohorské doby, která kombinuje stavební typ městského paláce s italskou vilou. Prošli jsme se hlavním sálem, audienční síní, astronomickou a mytologickou chodbou a také konírnou, kde v minulých časech řehtalo až 40 nádherných koní. Samozřejmě, že jsme si nenechali ujít procházku Valdštejnskou zahradou, kterou ten den nádherně pozlatilo slunce.

Mnoho poznatků jsme ale také načerpali (v bývalé konírně, kde dnes zasedá senát), při besedě s naším senátorem a také předsedou senátu Milošem Vystrčilem. Mnohým seniorům asi došlo, že by neměli jen kritizovat, ale také získávat pravdivé odpovědi na nejrůznější situace. Příležitost mají v teplické senátorské kanceláři našeho Hynka Hanzy, který se nebrání diskuzi ve své kanceláři U Císařských lázní.

Nádhernou tečkou zajímavé návštěvy byl potom koncert Severočeské filharmonie Teplice, která v zahradě zazářila jako skvostný diamant. Dirigent Petr Vronský ihned okouzlil svým úsměvem a vtipným slovním doprovodem obecenstvo, které lehce vyprovokoval k potlesku při Uherském tanci J. Brahmse. Zaznělo celkem 14 skladeb, které filharmonici bravurně přednesli. Jako Tepličané jsme na ně samozřejmě byli velmi pyšní! A hrdí jsme také na naše teplické organizátory. Tento výlet připravil Senior Teplice. Dík patří Zuzaně Lozinčákové, Martinu Dudkovi a vždy usměvavé Sylvě Helwigové.  Dlužno dodat, že ten den dostal pomyslný dárek náš člen SPCCH Rudolf Zlobický.  Zrovna slavil své narozeniny a teď už mu zbývá do stovky jen 8 let!

Věra Lukášková, SPCCH Teplice