V zoo se narodila velemyš a dvě lamy


V Zoo Ústí nad Labem se během posledních týdnů narodila řada mláďat. Některá z nich mohou návštěvníci pozorovat od prvního dne, některá jsou jejím zrakům ještě ukryta.

„Ve výbězích v horní části zoo se narodilo mládě jihoamerickým lamám krotkým, které se přírůstkem pochlubily po dlouhých šesti letech. Malá samička má šedou barvu a ve výběhu je k vidění společně s oběma rodiči,“ vysvětluje chovatel Vítězslav Rokos. „Další mládě přišlo na svět před 14 dny a patří dalšímu druhu lam, alpakám. Je to také samička, tentokrát tmavě hnědé barvy, přičemž zbarvení potomků je pro nás vždy překvapením, protože se projevuje genetika a mláďata mohou být úplně jinak zbarvená než jejich rodiče.

Stádečko tohoto druhu čítá jednoho chovného samce a tři samice, a návštěvníci je mohou pozorovat ve společném výběhu s velbloudy dvouhrbými,“ dodává chovatel. „Je zajímavé, že lamy a velbloudi jsou spolu navzájem příbuzní, ale v přírodě se nemohou potkat, protože žijí na jiných kontinentech,“ vysvětluje tisková mluvčí Věra Vrabcová. „Naše zoo chová ze čtyř druhů lam hned tři, kromě těchto dvou se u nás mohou návštěvníci setkat i s lamou guanako, což je divoká forma lamy, obě dvě jmenované patří k domestikovaným zvířatům, která se v Jižní Americe chovají jako domácí zvířata. Alpaky hlavně pro jejich hustou jemnou srst, která se pravidelně stříhá a spřádá na ošacení, lamy krotké na nošení nákladů, pro maso či kožešinu,“ doplňuje Věra Vrabcová.

Další mládě návštěvníci zatím neuvidí, ale je to jen otázka času. V expozici v pavilonu orangutanů odchovává své první mládě samice velemyši obláčkové. „Přišla k nám letos v březnu z německé Zoo Neunkirchen. Po svém příchodu byla poměrně plachá, většinu času trávila v dutině kmenu, nevylézala přes den ani na krmení, takže jsme žádnou komunikaci se samcem nepozorovali,“ popisuje chovatelka Jana Klementová. „O to větším překvapením byly typické zvuky, které jsme z dutiny zaslechli, takže jsme hned věděli, že je tam mládě. Narodilo se 15. května a díky tomu, že nyní již samice doupě občas opustí, můžeme je i vizuálně kontrolovat. Zatím se zdá, že je vše v pořádku, tak uvidíme, kdy se představí návštěvníkům,“ dodává chovatelka. Velemyš obláčková je hlodavec obývající Filipíny, konkrétně ostrov Luzon. Dosahuje délky cca 60 – 90 cm, z toho zhruba 50 cm připadá na tělo, zbytek na ocas. Jedná se o zvířata s noční aktivitou, a je zajímavé, že tak velká zvířata tráví život většinou v korunách stromů, na zem slézají jen výjimečně.
Příležitostí pozorovat tato zvířata mohou být např. večerní prohlídky, které zoo nabízí během prázdnin vždy v pátek jednou za 14 dní. „První se koná již tento týden, tedy 28. června. Začátek je v 19.30 hodin a trvá zhruba 90-120 minut. Skupinku cca 15 osob doprovází průvodce, který zároveň účastníkům vypráví zajímavosti ze života zvířat, která pozorují. Prohlídky jsou určeny dospělým osobám a dětem od 10 let, je nutné objednat se předem pomocí formuláře na našich webových stránkách,“ zakončuje Věra Vrabcová.