V Ústeckém kraji se dohodli na koalici. Hejtmanem bude Schiller

  •  

O nové krajské koalici je rozhodnuto. Vítězné hnutí ANO, ODS a Spojenci pro kraj ve středu podepsaly memorandum o spolupráci a deklarovaly vytvoření koaliční smlouvy. Potvrdil to lídr vítězné strany Jan Schiller.

“Podepsali jsme memorandum o spolupráci a zhruba do dvou týdnů chceme přistoupit k podepsání koaliční smlouvy.“

V memorandu je deklarována pozice hejtmana, kterým bude lídr ANO v Ústeckém kraji Jan Schiller. Koalice se dohodla i na rozložení sil v radě. „Pět postů v radě získá ANO, čtyři posty ODS a dva Spojenci pro kraj,“ doplňuje Jan Schiller.

V radě budou dva náměstci. Jeden z náměstků bude neuvolněný, starosta Kadaně a lídr ODS Jiří Kulhánek. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu bude mít koalice většinu 29 mandátů.

„Musím se přiznat, že rozhodování o vstupu do koalice bylo nejen pro mě velmi obtížné a radil jsem se s mnoha mně blízkými lidmi. Cílem Spojenců pro kraj bylo od počátku změnit směr správy kraje a dostat z jeho vedení extremisty. To se právě podařilo, ale karty byly od voličů rozdány tak, že bez spolupráce s hnutím ANO by to nebylo možné,“ řekl k tomu lídr Spojenců Jiří Řehák.

Vítězné hnutí ANO původně zvažovalo i variantu koalice se Starosty a nezávislými, kteří skončili ve volbách na třetím místě a získali sedm mandátů. Strany ANO, ODS a STAN se dohodly, že nebudou s nikým jiným vyjednávat, ale hnutí STAN se sešlo hned druhý den s Piráty. Podle Schillera to byl signál nedůvěrohodnosti.

V zastupitelstvu budou mít své zastoupení také Piráti s šesti mandáty, zástupci SPD s pěti mandáty a po čtyřech mají Lepší Sever a KSČM.