V teplické hvězdárně se dozvíte, jak se fotí černá díra

  •  

Když se celá Země stane jedním velkým radioteleskopem, je možné pořídit nevídané snímky. Ani černá díra se před ním neschová… Ve čtvrtek 19. září o tom bude na teplické hvězdárně povídat známý fyzik a astrofyzik Petr Kulhánek.

Na jednom ze snímků, které byly takto pořízeny, se podařilo zobrazit obří černou díru v centru galaxie M87 s neuvěřitelným rozlišením 40 miliontin obloukové vteřiny. Takový snímek umožnil spatřit vnitřní část akrečního disku a stín vrhaný černou dírou. „Díky přednášce se opět přesvědčíte, že hranice technologických možností lidstva se neustále posouvá,“ podotýká koordinátor Café Nobel Frederik Velinský.

Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., je profesorem aplikované fyziky, zabývá se teorií fyziky plazmatu a numerickými simulacemi. Vyučuje na Fakultě elektrotechnické a Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Je také zaměstnancem Hvězdárny a planetária hl. města Prahy a Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd. Je prezidentem sdružení Aldebaran Group for Astrophysics a koordinátorem myšlenkové náplně serveru Aldebaran.cz, autorem nebo spoluautorem více než stovky prací ve vědeckých časopisech a také autorem, editorem nebo spoluautorem jedenácti knih.

Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 h. Místa si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.