V domovech jsou volná místa

  •  

V domovech pro seniory mají volnější kapacity. Jedním z důvodů je, že řada rodin se během pandemie rozhodla, že bude o seniory kvůli možné nákaze pečovat sama doma. I díky nařízeným home office, měli lidé více prostoru se o svého seniora postarat. Dalším důvodem byla úmrtí lidí s covidem.

„V domovech musely být vyčleněny covid zóny, takže musela být volná lůžka k dispozici. Navíc během covidu proběhla větší úmrtnost. A i když žadatelé v pořadnících byli, tak ne vždy chtěli nastoupit a spíš vyčkávali,“ vysvětluje vedoucí krajského odboru sociálních věcí Petra Lafková.

Kapacity se tak uvolnily i kvůli tomu, že se senioři strachovali jít do domovů, kvůli šířící se nákaze. Navíc měly obavy, že se nebudou moci vídat s blízkými. Zájem o pobytové služby celkové poklesl, ale už se to začíná měnit.

„Pobytové služby oslovují všechny, co mají v pořadníku a splňují podmínky. A my věříme, že se v horizontu několika měsíců situace narovná a zařízení budou zase plně obsazená,“ doufá Petra Lafková.

Stoupl zájem o terénní služby

Řada rodin se rozhodla o seniory postarat doma. Mimořádně žádané tak byly a jsou pečovatelské služby a služby osobní asistence, které působí v terénu. „Dlouhodobě se setkáváme s tím, že je o tyto služby velká poptávka. Umožňují soběstačným seniorům zůstávat co nejdéle ve svých domovech,“ uvedla vedoucí sociálního odboru a dodala, že v současné době tyto služby v podstatě fungují denně sedm dní v týdnu až do večerních hodin.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*