Ústí bude mít nejspíš hned dvě čestné občanky

Bedřiška Kulhavá, foto: Miroslav Vlach
  •  

Ústečtí zastupitelé budou rozhodovat, zda udělí titul čestného občana hned dvěma význačným Ústečankám – Heleně Borské a Bedřišce Kulhavé. Otázkou se již zabývali ústečtí radní, kteří s udělením titulů souhlasí.

„Na radě jsme udělení titulů čestného občana jednomyslně schválili a nyní o to bude postoupeno zastupitelům,“ řekl primátor Petr Nedvědický. Zastupitelé se mají sejít 20. prosince.

Helena Borská byla významná regionální publicistka, přispívala do místních médií a publikovala vlastivědné práce například Toulky Ústím a okolím nebo Střípky z ústecké hudební minulosti. Zároveň aktivně působila ve skautském hnutí.

Československá atletická hvězda Bedřiška Kulhavá, která počátkem prosince slaví devadesátku, dosahovala v amatérských podmínkách špičkových výkonů na středních tratích. V roce 1960 reprezentovala Československo na olympiádě v Římě v běhu na 800 metrů. Československo reprezentovala celkem 34x, na mistrovství Československa získala celkem 26 titulů mistryně republiky na tratích 400 metrů, 800 metrů a v přespolním běhu.