Ústecký kraj oslavil výročí Československa na výstavišti v Litoměřicích

  •  

Celý poslední říjnový víkend se litoměřické výstaviště Zahrady Čech zahalilo do prvorepublikového hávu. Ústecký kraj si tak připomněl 100. výročí založení Československa.

„Celý rok 2018 věnujeme připomínkám zajímavých okamžiků dějin, které se psaly právě v našem regionu, tehdy zcela jiných, než jak si je pamatují historici z centra Prahy. Zastupitelstvo Ústeckého kraje na celoroční oslavy uvolnilo ze svého rozpočtu deset milion korun a vyvrcholení proběhlo právě v areálu Zahrady Čech v Litoměřicích,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček

V pavilonech litoměřického výstaviště nechyběly dobové expozice v podání téměř tří set kostýmovaných herců. Vše bylo podáno formou divadla a interaktivních ukázek, takže si mohl každý představit, jak se opravdu v první republice žilo. Celým víkendem provázel Vladimír Hron jako T. G. Masaryk a vstupné bylo zdarma.

„Na oslavě 100. výročí republiky v Litoměřicích se nám moc líbilo, byla dobrá organizace, i co se týče parkovacích míst.  Bylo jich opravdu dost a to na podobných akcích nebývá. Program a atmosféra byla tak pěkná, že nás to úplně pohltilo a cítili jsme se opravdu jak v době za první republiky. Dobové kostýmy i občerstvení, za nás není co vytknout. Osmiletý syn i na chvilku uvěřil, že se opravdu fotí s panem prezidentem Masarykem, jak vše bylo krásně autentické,“ hodnotí návštěvnice paní Šárka se synem Lukáškem z Teplic.

Areál Zahrady Čech v Litoměřicích se vrátil zpátky v čase a návštěvníci měli jedinečnou příležitost si řadu historických událostí znovu připomenout umět si představit, jak se v dobách našich pradědečků a prababiček doopravdy žilo.

„Pátek patřil převážně základním a středním školám, které se prostřednictvím komentovaných prohlídek, seznámily s historií. Na výstaviště dorazilo téměř 3 500 studentů. Odpoledne náměstek hejtmana Petr Šmíd předal ocenění školám v rámci výtvarné soutěže, kterou vyhlásil krajský odbor školství, mládeže a tělovýchovy. V sobotu byli oceněni výherci dalšího ročníku Senior Art a Nejaktivnějšího klubu seniorů. Ceny předával hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a ředitelka Zahrady Čech Michaela Mokrá,“ přibližuje Markéta Flochová z kanceláře hejtmana.

Program byl bohatý nejen v sobotu, ale také v neděli, kdy se udělovaly záslužné medaile Ústeckého kraje, a proběhlo slavnostní zasazení lípy určené pro Zahradu Čech.