Turisté připomněli 125 let rozhledny na Dymníku

  •  

Spolek seniorů z Klubu turistů Krásná Lípa jako provozovatel rozhledny na Dymníku se připojil k městu Rumburk a společně oslavili její 125. výročí. Patnáct metrů vysokou rozhlednu, která je postavena na čedičovém vrchu v nadmořské výšce 516 metrů, mají senioři v pronájmu od roku 2009.

Během oslav byla k výzdobě věže ušita replika historických praporů, plátnem byla zakrytá pamětní tabule. V režii klubu byli trubači, kteří troubením zahájili oslavy, následovala připomínka, jak vypadala oslava před 125 lety včetně odhalení pamětní desky, která je věnovaná donátorovy věže. Slavnostního aktu se ujal jeho vnuk, který přijel z Německa. Program u rozhledny byl ukončen zpěvem krásnolipského komorního souboru. Další program byl na parkovišti pod rozhlednou v režii města Rumburku.

Rozhlednu nechal v roce 1896, u příležitosti svých 60. narozenin, vystavět na vlastní náklady, místní stavitel Josef Hamplem, rumburský radní August Wenschuch, po němž byla pokřtěna na Augustovu věž. Po zdolání 78 schodů je odměnou vyhlídka z rozhledny kromě jiného na Tanečnici, Ještěd, Milešovku nebo Děčínský Sněžník.

Václav Hieke, Klub českých turistů Krásná Lípa