Tepličtí zpěváci na Pražském hradě

  •  

Metropolitní chrám sv. Víta na Pražském hradě patřil účinkujícím a hostům výjimečného adventního koncertu. Pod záštitou pražského arcibiskupa a první dámy ČR vystoupil 9. prosince teplický soubor Collegium hortensis a v doprovodu Hudby Hradní stráže posluchačům představil zhruba hodinový program ze skladeb českého a světového duchovního repertoáru.

Není to poprvé, co se teplickému souboru, který dostává pozvání na čím dál prestižnější pódia, poštěstilo vystoupit na Pražském Hradě. Již vloni ve zdejším Španělském sále provedl známou vánoční mši Jakuba Jana Ryby „Hej, mistře“. Tentokrát připravil adventní repertoár pro koncert v katedrále a neváhal do něj zařadit originální kompozice oseckého mnicha Jakoba Trautzla nebo dirigentů souboru Jana Zástěry a Matouše Pavlise.


katedrala2

Na jejich provedení se kromě pěveckého sboru a orchestru podíleli sólisté českých operních scén Miroslava Časarová a František Zahradníček. Pod taktovkou plukovníka Zástěry celý program vyvolal nadšenou odezvu. Stovky posluchačů v zaplněné katedrále vyjádřily své poděkování dlouhotrvajícím potleskem, osobně neváhal gratulovat kardinál Dominik Duka a mnoho dalších hostů z řad představitelů státu, armády a duchovenstva.

Petr Šíla