Teplická hvězdárna se zcela změní

  •  

Teplickou hvězdárnu na Písečném vrchu čeká kompletní rekonstrukce. Původní stavba je z roku roku 1957 a postavili ji nadšenci z astronomického kroužku teplického muzea. Nový objekt ji změní k nepoznání. Hvězdárna je nyní již uzavřená.

Podle plánů, které hvězdárna zveřejnila na svých stránkách, část budovy mezi dvěma kopulemi bude prakticky celá odstraněna a nahradí ji nová, architektonicky zajímavá stavba, na níž přibude i vyhlídková terasa. Rekonstrukce zahrnuje, kromě výměny střešní a stropní konstrukce a terasy, také novou fasádu objektu včetně zateplení, kompletní výměnu vnitřních instalací a sociálních zařízení, stavební úpravy interiéru, během kterých dojde ke zvýšení kapacity přednáškového sálu přístavbou a nového vnitřního vybavení. Součástí stavby budou rovněž nové přípojky instalací, terénní úpravy kolem objektu, nové venkovní osvětlení, oplocení areálu a vyšší stupeň zabezpečení hvězdárny.

Začátek stavby je ve druhé čtvrtletí letošního roku. Investorem je Ústecký kraj, zřizovatel Severočeské hvězdárny a planetária. Vše má za 22,8 milionu korun postavit firma AMP Chomutov, dělníci zde budou déle než rok.