Stmívá se, buďte opatrní na silnicích

  •  

Podzim máme tu. S tímto barevným obdobím zároveň  přichází  i  podzimní  plískanice,  ráno  se  později  rozednívá  a  k  večeru  brzy  stmívá.  V  souvislosti  s  těmito  podmínkami  roste  riziko,  že  nás  řidič  na  komunikace  snadno  přehlédne.  Proto  je  důležité  nejen  vidět,  ale také být viděn.

To platí především o chodcích, které za špatné viditelnosti řidič může spatřit až na poslední chvíli. Při snížené viditelnosti jsou na silnici těmi nejzranitelnějšími chodci. Řidiči, kteří zranili chodce nebo cyklistu, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě. Pro svoji větší bezpečnost na komunikaci mohou chodci použít především reflexní materiály.

Řadou testů bylo prokázáno, že pokud se na komunikaci pohybuje člověk v tmavém, například modrém oblečení, je řidič schopen zaznamenat jej na vzdálenost 18 metrů. Chodec ve žlutém je viděn na vzdálenost 37 metrů, v bílém na 55 metrů. Ale ani tato vzdálenost není v noci na bezpečné vyhnutí se chodci dostačující. Chodci by proto vždy měli mít na svém oblečení nějaký prvek, který by je více zviditelnil

K dispozici jsou například fluorescenční pásky, které zvyšují  viditelnost  za  denního  světla  a  za soumraku. Ve tmě ale svou funkci ztrácejí. Za tmy je  vhodné  použít  reflexní  materiály  –  ty  odrážejí  světlo  v  úzkém  kuželu  zpět  ke  zdroji,  a  to  až  na  vzdálenost kolem 200 metrů. Výrazně tak zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti.

Pro chodce pohybující se za tmy po neosvětlených silnicích, především turisty, lze doporučit vybavení čelovou svítilnou a blikajícím červeným světlem, upevněným zezadu na ruce, noze nebo batohu.

Od letošního roku má chodec jdoucí po komunikaci mimo obec ze zákona povinnost mít na oblečení reflexní materiál. Předměty z reflexních  materiálů  je  nejlepší  umístit  ke  konci  rukávů,  blízko  ke  kolenům a do úrovně pasu.

Veronika Hyšplerová, Policie ČR Ústecký kraj