Spolu proti samotě pomáhá seniorům koronaviru navzdory

  •  

Dodat seniorům pocit bezpečí a sounáležitosti, vědomí, že v tom nejsou sami, o to především jde teplickému dobrovolnickému centru Spolu proti samotě.

Když česká vláda vyhlásila omezení v souvislosti s koronavirem, neváhali ve spolku ani vteřinu a začali organizovat dobrovolníky k pomoci seniorům a nabídli spolupráci městu Teplice. Primátor města Hynek Hanza nabídku přijal a podpořil dobrovolníky finančně. Přispěl nám na pohonné hmoty, abychom mohli seniorům zajistit nákupy potravin, vyzvedávání léků, venčení psů a dodávky bavlněných roušek od dalších dobrodinců, kteří je šijí bez nároku na honorář a proplacení materiálu.

Když byl hotový tým vybavený ochrannými pomůckami a připravený pomáhat, přišla další výzva – jak dostat informace o pomoci k potřebným. Pomohl nám Petr Wolf se svou tiskárnou a do druhého dne bylo na světě 15 tisíc letáčků „Spolu proti koronaviru“. Mezi tím nabídli své služby tepličtí skauti, a tak je spolek využil jako „skautskou poštu“ a letáčky se během čtyř dnů dostaly do schránek po celých Teplicích. S tiskem a roznosem pomohli i zaměstnanci teplického magistrátu.

Skutečnost, že se letáčky s informacemi o pomoci, kontaktními telefony a poptávkou po dalších dobrovolnících dostaly k potřebným, zjistili ve spolku téměř okamžitě, protože se začaly množit telefonáty potřebných seniorů i nabídky zájemců o dobrovolnictví a jinou podporu. Ve spolku dokonce týden po začátku omezení vyčlenili dvě dobrovolnice, které si telefonicky povídají se seniory, kteří cítí psychickou tíseň z nastalé situace, a snaží se jim vrátit duševní pohodu a úsměv do tváří.

Rozjel se tak „stroj na štěstí“, který se snaží maximálně vyjít vstříc potřebným, stále se rozrůstající parta lidí, kteří s úsměvem a ochotou nezištně pomáhají seniorům ve svém okolí s důrazem na jejich bezpečnost a zdraví.

Za dva týdny téhle činnosti se ze základního týmu osmi lidí rozrostli na dvacet. Nákupy potravin, vyzvednuté léky, venčení psů a dodávky roušek zajistili téměř dvěma stovkám lidem a s několika z nich zahájili podpůrné telefonické hovory. Stále se zvětšuje zájem veřejnosti činnost spolku jakkoliv podpořit jak v řadách dobrovolníků, tak materiálně a finančně. Významnou podporou je i gesto Pivovaru Monopol, který spolu s teplickým magistrátem poskytuje dobrovolníkům obědy zdarma. Do pomoci teplickým seniorům se zapojily i Seniorské listy nejen tím, že informace o aktivitách spolku zprostředkují seniorům, ale i prakticky. Koncem března totiž předaly k distribuci potřebným zásilku bavlněných roušek od maminek z jiřetínského azylového domova Diecézní charity Litoměřice.

Semknutí veřejnosti je nebývalé! Ve spolku se tak každý den přesvědčujeme, že naše společnost není v žádném případě tak „zkažená“, jak to vypadalo, a že v lidech je pořád velká dávka soucitu s druhými a ochota pomáhat, jak kdo umí. Časté děkovné telefonáty od seniorů dobrovolníkům dokazují, že jejich práce má velký smysl. Spolu to zvládneme!

Robert Zauer, Spolu proti samotě

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*