Sociální služby budou brzy bez peněz

  •  

Poskytovatelům sociálních služeb chybí peníze. Jen v Ústeckém kraji je to více než 340 milionů korun, které poskytovatelé nemají letos k dispozici na provoz domovů pro seniory, azylových domů a dalších pobytových zařízení.

„Letos máme tak katastrofální nedostatek, že pokud nedojde k nějakému dofinancování, tak my jsme opravdu ti, kteří v září mohou říct, že končí,“ vysvětluje ředitelka mostecké oblastní charity Eva Čenkovičová.

„Pro provozovatele sociálních služeb nejde o překvapení. Jde o situaci, která se opakuje. Jenže naši situaci nebere dlouho nikdo vážně,“ dodal ředitel litvínovských domovů a krajský předseda Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky Vladimír Vopelka.

Kraj dostal od státu na sociální služby méně, než je potřeba. Výpadek je způsoben i tím, že vláda schválila sedmiprocentní navýšení, ale poskytovatelé mají v žádostech pouze pětiprocentní. „Tím pádem dvě procenta na mzdy sociálních pracovníků chybí. Jde rovněž o vyšší provozní náklady. Společně s asociací krajů jednáme o dofinancování sociálních služeb s ministerstvy financí a sociálních věcí,“ sdělil náměstek ústeckého hejtmana Martin Klika.

Podle asociace krajů chybí celé republice na sociální služby víc než dvě miliardy korun. O dofinancování sociálních služeb bude v těchto dnech jednat sněmovna. „Doufám, že i v parlamentu mají připravené argumenty na to, aby to dofinancování udělali. A jestli finance nemají, ať zruší třeba jízdné zdarma. To jsou peníze, které vyhazujeme z okna,“ doplnil Martin Klika.

Situace je opravdu vážná, obracejí se na nás rodinní příslušníci klientů a my se je snažíme uklidnit. Jako kraj máme povinnost, se o sociální služby, i pokud poskytovatel skončí, postarat. Jen pro krajské organizace potřebujeme 65 milionů, pokud se bavíme o mzdách. Pokud se bavíme o všech poskytovatelích, je to 345 milionů korun,“ přiblížila vedoucí krajského odboru sociálních služeb Petra Lafková.

Peníze na mzdy mají provozovatelé sociálních služeb v Ústeckém kraji k dispozici převážně do září. Pokud stát nedofinancuje krajům peníze na sociální služby, hrozí, že přibližně 1 400 pracovníků bude bez práce.