Smích, který pomáhá: Tomík a Maruška vymalovali kadaňským seniorům den do krásna

Foto: Zd. Moravec
  •  

Červená bambulka na nose, široký úsměv od ucha k uchu a svět jim leží u nohou. O zdravotních klaunech slyšel asi každý z nás, vidět je v akci, na vlastní oči, toť zážitek, který vám vydrží na hodně dlouho. Vypadá to jednoduše.

Přijdou, usmívají se, povídají si, zazpívají. S sebou přinášejí neviditelnou sílu, pozitivní auru, mocnou energii, která obklopí všechny v jejich dosahu, a vy se najednou přistihnete, kterak se bezděky culíte. Jen tak, z ničeho nic. Rozhlédnete se kolem sebe a stejný výraz vidíte na tvářích ostatních. Naprosté uvolnění a klid. Všechno je krásnější, barevnější, problémy neexistují.

Chtělo by se říci, že klaun jako takový patří spíše k dětem. Budiž. Kousek toho dítěte si ale každý z nás s sebou nese celý život. A ruku na srdce, kdo by alespoň na okamžik nechtěl být znovu tím bezbranným človíčkem, neřešícím žádné problémy a starosti, které přináší život dospěláků. A jestliže by platilo, že v seniorském věku se člověk vrací tak trochu na začátek, je zdravotní klaun mezi dříve narozenými na správném místě. Zapomeňme na pestrobarevné paruky, zabělené obličeje, rudě namalovaná ústa, kostkované oblečení a hurónský smích mnohdy spíše děsivý, než legrační. Klaun s přízviskem zdravotní je ve své podstatě a s přimhouřením jednoho očka oděn civilně a odlišuje se od ostatních pouze v úvodu zmíněným červeným nosem. Přidá velkou dávku empatie, pochopení, bezelstný úsměv a recept s názvem „Pohodový den“ je na světě.

Zdravotní klaun je dobročinná organizace působící v České republice od roku 2001. V současné době disponuje šestaosmdesáti profesionály – certifikovanými zdravotními klauny, kteří navštěvují na šest desítek nemocnic, domovy pro seniory a hospice. Do kadaňského Domova pro seniory zavítali Tomík a Maruška (Radim Madeja a Marta Sovová), tým pro severočeskou oblast. Byli báječní, nádherní. Během několika málo minut se přirozeně a nenuceně sžili s prostředím a odvedli velký kus dobré práce. „Je to trochu jiné, než když jsme u dětí. Fungují jiné gagy, jiné postupy. Snad jsme ale i tady byli co platní,“ hodnotí dopoledne sympatická dvojice. Na jejich poslední větu nelze odpovědět jinak, než ano, ano a ještě jednou ano. A to nejen z pohledu našeho, důkazem byla i při závěrečném loučení sem tam ukápnutá slzička na tvářích klientů. Krédem zdravotních klaunů je „Rozdávat radost a smích, přinášet dobrou náladu, těšit člověka“. To vše bylo v kadaňském zařízení naplněno bezezbytku.