Seniorku podvod s názvem Vnuk připravil o 600 tisíc

Senioři
  •  

Organizované skupiny podvodníků v posledních letech podle policistů cíleně v Ústeckém kraji podvádějí seniory. Nejohroženější jsou podle zkušeností kriminalistů ženy nad 70 let. Například seniorka z Teplicka přišla podvodem zvaným Vnuk o 600 tisíc korun.

Podle vedoucího odboru obecné kriminality krajského ředitelství policie Martina Charváta podobné podvody na seniorech jsou velmi častými trestnými činy. Policistům se velmi špatně vyšetřují a oběti jimi velmi trpí. „Nyní se dokonce uvažuje, že senior bude v zákoně považován za více ohroženou osobu,“ uvedl. Ze zkušeností z praxe se k tomu kriminalisté jednoznačně kloní.

Na senior se zaměřují hlavně organizované skupiny. Seniorku z Teplicka například okradla čtyřčlenná skupina mužů z Mostecka. Policisté již je všechny zadrželi a tři z nich jsou ve vazbě. Celkem loni podvodníci v Ústeckém kraji seniory obrali o 1,87 milionu korun. O těchto případech policisté vědí. „Senioři se často stydí vše ohlásit,“ uvedl kriminalista Tomáš Kocourek. Upozornil, že senioři často mají vysoké úspory, které shromažďují doma, a jsou tak o to snadnějšími oběťmi

Podle psycholožky Lenky Štréblové pachatelé velmi dobře znají osobnost starších lidí. Spoléhají na to, že se cítí osamělí a nemají dostatek informací. Vědí, že senioři často špatně vidí a slyší, bývají ovlivněni léky, pomalu se pohybují a mají pomalejší reakce. Neváhají toho zneužít.

Podle ní je samotné okradení pro seniory nesmírná psychická zátěž. „Doslova se jim zhroutí jejich dosud bezpečný svět. Mají pak často problém vrátit se do normálního života,“ řekla. Řeší pak problémy s nedostatkem peněz na jídlo, léky nebo na to, aby něco mohli dát vnoučatům. Často se bojí rodině svěřit. „Vyžadují pak odbornou psychologickou pomoc. A je třeba pracovat i s jejich rodinou,“ dodala Štréblová.

Nejčastější finty podvodníků

Vnuk – Seniora kontaktuje osoba nejčastěji oslovením hádej kdo volá. Když senior prozradí jméno, většinou vnuka, podvodník se za něho vydává, žádá o půjčku na výhodnou koupi auta či jiné věci. Pro peníze pak pošle „kamaráda“.

Kamion – Slušně oblečený člověk zastaví seniora s prosbou o ukázání cesty k nemocnici, kde leží po nehodě kamionu zraněný známý a čeká na operaci. Seniora ochotného pomoci posadí do auta a sdělí mu historku o nutnosti zaplatit za operaci. Protože podvodník má jen dolary, přesvědčí seniora k vyzvednutí větší částky a výměně dolarů v kožené taštičce ve výhodném kurzu. Senior ale nakonec dostane stejnou taštičku, ve které jsou místo dolarů, které před tím viděl, jen hygienické potřeby.

Zabijačka – U seniora zazvoní někdo, kdo nese od příbuzných výslužku ze zabijačky, ale je třeba za ni něco zaplatit. Pod touto záminkou se dostane do bytu, zjistí, kde má senior peníze a ty pak ukradne.

Zámečníci – Údajní zámečníci seniora přesvědčí o nutnosti vyměnit si bezpečnostní vložku na jeho dveřích. Výměnu opravdu provedou a za vše si účtují částku kolem 10 tisíc korun. Hodnota namontované bezpečnostní vložky je ale maximálně jeden tisíc korun.

Okap – Podvodníci nabízejí výměnu okapů na domě seniora. Za metr okapu si pak naúčtují neuvěřitelných 18 tisíc korun.

Pomoc, Vracení přeplatků – Podvodníci se pod záminkou vracení přeplatků za služby, kdy potřebují rozměnit vysokou bankovku, dostanou do bytu seniora a ukradnou mu v nestřeženém okamžiku peníze. Podobně seniory žádají například o možnost jít na toaletu, pak zapředou rozhovor a okradou ho.

Podomní prodej – Vytipovanému seniorovi se podvodníci snaží prodat levné zboží, například vodní filtry na údajně nekvalitní vodu z vodovodu, za neobvykle vysokou cenu