Senioři a handicapovaní lidé si v domovech připlatí. Po osmi letech se totiž zvyšují maximální úhrady za poskytování sociálních služeb. Od března začala platit nová úhradová vyhláška, která umožňuje provozovatelům domovů pro seniory navýšit platby za stravu a pobyt. Domovy pro seniory si tak budou moci za jídlo a ubytování od klientů účtovat až o pětinu víc.
Navýšení domovy přivítaly, protože po zdražení energií, pohonných hmot a růstu cen potravin řeší nedostatek peněz. V některých domovech proto už zvažovali, že ušetří na nabídce stravování a klienti tak přijdou o svačiny.
Podle vedoucí krajského odboru sociálních věcí Petry Lafkové, šlo o nutný krok, protože se úhradová vyhláška nezměnila od roku 2014, přičemž důchody prošly od té doby valorizací už několikrát. Že by někdo přišel o místo v domově pro seniory kvůli tomu, že nebude mít na zaplacení vyšších poplatků, podle Lafkové ale nehrozí. „Je vždy na zhodnocení každého poskytovatele, jaká je struktura seniorů v jejich domově a jaké jsou jejich příjmové možnosti. On pak musí vyhodnotit, o kolik poplatky navýší,“ vysvětluje vedoucí krajského odboru sociálních věcí s tím, že poskytovatel může navýšení využít jen částečně.
„Bude dál platit, že klientům musí zůstat z jejich příjmů alespoň patnáct procent. Pokud na zaplacení pobytu a stravy jejich důchod nestačí, úhrada se jim automaticky snižuje,“ doplňuje Petra Lafková. V případě, že má senior příjem extrémně malý nebo žádný, tak tam pak poskytuje úřad práce doplatek na bydlení, který lze čerpat. Všichni poskytovatelé sociálních služeb v Ústeckém kraji na navýšení úhradové vyhlášky budou reagovat, ale každý jinak. „Někdo zvýší o pět korun, jiný o dvacet korun na den. Jsou tací, co k navýšení přistoupí až v polovině roku. Celkově navýšení zpět do systému v Ústeckém kraji přinese zhruba dvanáct milionů,“ uzavírá vedoucí krajského odboru sociálních věcí.