Senioři válčí s platbou za bydlení

  •  

Dvě třetiny lidí seniorů v Česku bydlí ve vlastních domech nebo bytech. Zhruba 35 procent z nich má čtyřpokojový byt, 30 procent vlastní třípokojový byt. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Residomo mezi 1 010 seniory ve věku od 60 do 85 let.

Za ideální považuje vlastnické bydlení 84 procent lidí. Necelá polovina přiznává, že někdy má s finančním zvládnutím svého bydlení problémy. Senioři se často snaží upravit své bydlení tak, aby vyhovovalo jejich potřebám.

Týká se to nejčastěji přestavby koupelny, bezbariérového přístupu nebo lepšího zabezpečení. Dům by pak měl být v lokalitě, kde si mohou i špatně pohybliví lidé bez problémů dojít na nákup, k lékaři nebo se sejít s vrstevníky.

Podle průzkumu polovina seniorů vynaloží na bydlení dvacet až čtyřicet procent příjmu. Svou vlastní situaci hodnotí špatně 15 procent respondentů a 28 procent mívá problémy jak kdy. Naopak 57 procent zvládá hospodařit bez problémů. Finanční situace ale není nejčastěji zmiňovaným důvodem, který by je přiměl stěhovat se.

Ve výhledu deseti až 20 let počítají necelé dvě pětiny oslovených s tím, že využijí zařízení pro bydlení seniorů – preferují domy s pečovatelskou službou. Seniorů má v Česku přibývat. Zatímco v současnosti jich je přes 20 procent, v roce 2050 to má být dvojnásobek.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*