Senioři v centrálním ústeckém obvodu nevědí, kde mají volit. Štítky jsou drahé, říká starostka

  •  

Voliči z ústeckého centrálního městského obvodu dostali poprvé v historii do poštovních schránek modré volební obálky s kandidátními listinami, které nejsou označené štítkem se jménem, adresou, číslem volebního okrsku i adresou volební místnosti. Lidé z Klíše, Bukova, Všebořic, centra města a dalších oblastí spadajících pod obvodní radnici, tak nevědí, kde mají v nadcházejících sněmovních volbách volit.

Radnice to nepokládá za důležité. „Dá se to dohledat na internetu nebo na úředních deskách. Volební místnosti máme na stejných místech. Případné změny voliči označeny měly,“ řekla starostka obvodu Hana Štrymplová z ANO a dodala, že zákon radnicím ukládá doručení hlasovacích lístků v předepsaných obálkách, a to prý radnice splnila. Štítky na obálky jsou podle ní drahé. „Z úsporných důvodů jsme se rozhodli na obvodní radnici štítky netisknout. Chápeme, že je to problém, že jsme tento nadstandard pro voliče neudělali. Podle zákona jsme však nic neporušili,“ doplnila Štrymplová.

Senioři žijících v centrálním obvodu se už obrátili na městskou radu seniorů, protože nevědí, kde by mohli odevzdat své hlasovací lístky. „Volají nám desítky seniorů. To je naprosto nedůstojné. Copak si radnice neuvědomuje, že většina seniorů nemá přístup k internetu? Nemluvě o tom, jak mají senioři vědět, kde jsou vývěsky a že vůbec na nich lze najít adresu volební místnosti,“ prohlásila předsedkyně ústecké městské rady seniorů Květoslava Čelišová.

Podle bývalé primátorky a správkyně městské kasy  Věry Nechybové z UFO je absurdní, že obvodní radnice neoštítkovala obálky z úsporných důvodů. „Podle mého odhadu jde zhruba o osm tisíc korun. To je neuvěřitelné, že radnice takto šetří na informování občanů o tom, kde je volební místnost,“ uvedla. Rozpočet centrálního obvodu je téměř 73 milionů korun. Navíc na organizaci voleb radnice dostávají příspěvek od krajského úřadu. „Příspěvek, který na volby dostáváme, nám každý rok krátí a opravdu na to nebyly peníze,“ podotkla starostka Štrymplová. Dalším ústeckým obvodům krajský příspěvek stačil. Lidé na Severní Terase, v Krásném Březně, Neštěmicích, na Střekově jako každé volby i tentokrát dostali modré obálky opatřené štítky s informacemi.

Pravidla voleb se lidé dozvědí na webu magistrátu. Mluvčí města Romana Macová odkazuje na elektronický seznam volebních místností v PDF a také na aplikaci mapové služby Kam mám jít volit?. V aplikaci, na kterou město upozorňuje, se ale lidé z centrálního ústeckého obvodu stejně nedozvědí, kde mají svou volební místnost. Aplikace totiž například na adresách ulic v centrálním obvodu Masarykova, Dukelských hrdinů, Plynárenská a dalších nemá dostatek dat k uvedení adresy volební místnosti. Ukáže jen číslo okrsku.