Rok 2022 může být pro seniory zlomový

  •  

Krajskou radu seniorů Ústeckého kraje povede v následujících čtyřech letech její dosavadní místopředsedkyně Květoslava Čelišová. Rozhodli o tom účastníci volební konference, jejichž úkolem bylo vybrat nové vedení. Do funkce místopředsedů byli zvolení Věra Nechybová, Zdeněk Balcar a Vilma Svobodová. Dlouholetý předseda krajské rady Alois Malý se rozhodl znovu nekandidovat.

Nová předsedkyně má s krajskou radou jasné plány. Chce ještě více rozvinout stávající projekty, ale připravuje také novinky. „Chci kontinuitu toho, co jsme dosud dělali. Nově bych chtěla založení rad seniorů ve městech kraje, aby se veškeré informace dostávaly do všech seniorských organizací,“ řekla Čelišová.

Chcete zakládat rady ve městech regionu, jak se vlastně stavějí k problémům seniorů?

Jak která… Vstřícně k seniorům přistupuje například Most, Ústí a Chomutov. Věřím, že i další města jsou seniorské problematice otevřená a budou s námi spolupracovat. Bohužel se nám zatím nedaří najít společnou řeč s vedením Ústeckého kraje, ale doufám, že ji najdeme a že seniorská problematika kraj zajímá. Mrzí mne to, protože dlouhá léta patřila spolupráce Rady seniorů a Ústeckého kraje mezi nejlepší v celé republice.

Jaký byl pandemický rok 2021 pro seniory?

Složitý. Celý rok ve znamení pandemie poznamenal nejen aktivní seniory, kteří se setkávají v klubech, ale i seniory v domovech důchodců. Kluby nemohly fungovat a bylo vidět, jak senioři strádají tím, že se nemohou setkávat. I když část seniorů se stále bojí vidět se s jinými lidmi, aby se nenakazili. V domovech seniorů to bylo ještě horší, když se zařízení sociálních služeb zavřela a nemohli se vidět se svými nejbližšími. Jsem ráda, že riziková seniorská populace je z velké části očkovaná. Hodně seniorů nás kvůli covidu-19 opustilo.

Průměrný důchod v Ústeckém kraji je bezmála 15 tisíc korun. Jak se senioři vypořádají se zdražováním v roce 2022?

Těžce. Drtivá většina důchodu padne na bydlení. Na léky a jídlo už moc nezbyde. Spousta starších lidí má už nyní exekuce na důchod. Při avizované šestiprocentní valorizaci je nepředstavitelné, do jaké finanční situace se senioři dostanou. Nůžky mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem se neustále rozvírají. Obávám se, že rok 2022 může být zlomový a velká část seniorské populace skončí ne na hranici, ale za hranicí chudoby. A v téhle době, kdy senioři živoří, si poslanci a senátoři zvýší platy? To je nehorázné, neslušné, nesolidární.