Robotičtí operatéři provedli loni nejvíce výkonů za deset let

Foto: kzcr.eu
  •  

Specialisté Centra robotické chirurgie z ústecké Masarykovy nemocnice provedli v loňském roce čtyři sta výkonů. Jde o největší počet operací od vzniku centra, v září roku 2008. Celkem za existenci centra chirurgové za pomoci robotického systému odoperovali 3 031 pacientů.

„Nejvíce robotických operací podstoupili v roce 2018 urologičtí pacienti. Prostatu tým našeho centra odoperoval u 272 pacientů a výkon na ledvině podstoupilo 60 operovaných. Tři pacientky podstoupily zákrok pro vezikovaginální píštěl,“ uvedl Jan Schraml, přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie.

Na nejmodernějším robotickém systému da Vinci Xi, kterým ústecká nemocnice od roku 2015 disponuje, provádí výkony nejen urologové, ale také specialisté dalších chirurgických oborů. „Pro rektum bylo v loňském roce operováno 38 pacientů, robotičtí operatéři provedli 24 gynekologických zákroků a tři otorinolaryngologické,“ doplnil přednost kliniky Jan Schraml.

Robotická chirurgie znamená minimálně invazivní chirurgickou metodu, vhodnou pro operace v dutině břišní a hrudní a v dalších špatně dostupných dutinách lidského těla, například v dutině ústní a hltanu, zejména všude tam, kam je z anatomických příčin obtížný přístup při otevřené, případně i laparoskopické metodě. Robotické operace jsou pro pacienta šetrnější než otevřené, často přesnější a rozsáhlejší než laparoskopické a pro operatéra vždy ergonomičtější.