Raději budeme jíst rohlíky než žebrat o dávky

  •  

Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst nově v průměru o 760 korun namísto původních 1 770 korun. Spornou penzijní novelu schválily obě parlamentní komory a podepsal ji prezident Petr Pavel. Podle šéfky Krajské rady seniorů Ústeckého kraje Květoslavy Čelišové se díky tomu stovky seniorů ocitnou pod hranicí chudoby.

Jak se s nižší valorizací vypořádávají senioři v regionu, kteří musí čelit vlně nebývalého zdražování energií, potravin, služeb?

Stav je alarmující, stále více seniorů už nebalancuje jen na hranici chudoby, ale dostali se pod ní. V krajské radě seniorů evidujeme stovky případů starších lidí, jejichž důchod padne z většiny na náklady spojené s bydlením. Na léky a jídlo jim už téměř nic nezbývá. Když nyní obě parlamentní komory schválily snížení valorizace penzí, nedokáži si představit, kolik stovek dalších lidí to uvrhne do totální chudoby. Krajská rada seniorů vydala stanovisko, ze kterého vyplývá, že se nás silně dotklo, že schodek státního rozpočtu si chce vláda vybrat právě na nejzranitelnější skupině obyvatel.

Ale existují nejrůznější sociální dávky, o které mohou senioři v nouzi požádat.

To je sice pravda, ale systém těchto sociální dávek je příliš nepřehledný a způsob, kterým se o většinu z nich žádá, je pro seniory příliš složitý. Navíc, a to je velmi důležitý aspekt, senioři patří ke generaci, která celý život poctivě pracovala a byla zvyklá se spoléhat sama na sebe. Požádat stát o sociální příspěvek je pro ně ponižující a nedůstojné. I kdyby jim zbylo na celý týden jen sto korun, raději budou jíst jen suché rohlíky, než aby šli žebrat na úřad.

Co s tím hodlá krajská rada dělat?

Obrátili jsme se na poslance a senátory z našeho regionu, kteří rozhodovali o snížení valorizace penzí. Poslali jsme jim naše stanovisko, ze kterého jasně vyplývá, jak moc kritická situace to pro seniory je, když je jim upřena zákonná výše valorizace.

Jaké aktivity krajská rada seniorů ještě na letošek plánuje?

Připravujeme tradiční a oblíbené sportovní hry seniorů, kde se mezi sebou utkají týmy z celého kraje. Uskuteční se 20. května ve Velebudicích. V jednotlivých okresech kluby pořádají nově turnaje v bowlingu. Tradičně proběhne soutěž Senior Art a klání o nejaktivnější klub nebo nově o aktivního seniora. A ústecké seniorky znovu budou mít možnost bojovat o Babičku roku, v níž babič- ky z našeho regionu sklízejí úspěchy.

Jedním z vašich projektů bylo zakládat rady seniorů ve městech kraje. Daří se to?

Daří se nám to v některých městech, jako je Most, Ústí nebo Chomutov. Víme, že seniorům jsou velmi nakloněny Teplice, se kterými chceme navázat spolupráci. A stejně tak Litoměřice. Snažíme se oslovit i Děčín a Louny. Věřím, že i další menší města jsou seniorské problematice otevřená a budou s námi spolupracovat.