Rada seniorů chce více peněz pro důchodce s nízkou penzí

  •  

Rouškovné i valorizace penzí od ledna nejsou podle místopředsedkyně Krajské rady seniorů Květoslavy Čelišové ideálně nastavené.

Proč rouškovné nepovažujete za ideální?

Oceňuji, že si vláda všimla, že životní náklady seniorů stoupají. Obzvlášť letos v koronavirové krizi stoupají ceny základních potravin a pro velkou část seniorů je to obrovský problém. Jsem ráda, že senioři dostanou jednorázový příspěvek 5 tisíc korun, předpokládám, že Parlamentem bude nakonec schválený. Nicméně nepovažuji jednorázový příspěvek za úplně ideální proto, že někomu pomůže téměř životně, ale někdo ho nepotřebuje. Velké problémy mají senioři s nejnižšími důchody, kterých je většina, a těm se musí pomoci. I senioři by měli být solidární a žádat pomoc pro ty z nás, kteří ji opravdu potřebují.

Narážíte na valorizace penzí. Od ledna stoupnou v průměru o 839 korun.

V průměru. To je ten problém. Jsme rozhodně spokojenější nyní, než když se penze valorizovaly o desetikorun. Ale jsme zpátky u systému valorizací. Je nespravedlivý. Lidé, kteří mají nízké důchody, dostanou přidáno málo, lidé  s vysokými víc. Přitom právě senioři s nízkými penzemi potřebují přidat víc, protože balancují na hraně chudoby. Dostávají se pak do exekucí a velmi složitých situací na sklonku svého života. To je strašné i nedůstojné.

Někteří senioři vrací státu obálky s rouškami…

Je to smutné. Na jaře, když vypukla pandemie koronaviru, spousta seniorů roušky neměla. Začali si je šít sami, zafungovalo dobrovolnictví, i Krajská rada seniorů se Seniorskými listy distribuovala seniorům roušky, které ušily maminky z Azylového domu v Jiřetíně. Lidé si pomáhali, cítila    jsem    po   dlouhé době  pospolitost a soudržnost napříč generacemi ve společnosti. Dnes senioři dostanou roušky a vrací je. Dobře, kvalita distribuce byla špatná. V obálce je i originálně zabalený respirátor. Vidím v tom furiantství i nevděk. Ale to je můj osobní názor. Jsem ráda, že senioři roušky mají a že je nosí. Vždyť jde o zdraví.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*