Putovní výstava 11 portrétních fotografií českých obětí nacismu

  •  

Putovní fotografická výstava „Paměť tváře / Tváře paměti … nejen nuceně nasazených“ pokračuje i v roce 2017. Od dubna do prosince 2017 se postupně představí ve třech městech republiky. Jedno z expozičních zastavení bude i v univerzitní vědecké knihovně.

Obecně prospěšná společnost Živá paměť a fotografka Jana Stachová připravili putovní fotografickou výstavu „Paměť tváře / Tváře paměti … nejen nuceně nasazených“. Jejím cílem je přiblížit prostřednictvím jedenácti portrétních fotografií českých obětí nacismu utrpení civilního obyvatelstva během 2. světové války. „Každá z fotografií je doplněna krátkým osobním příběhem, což umocňuje emocionální působení fotografií,“ vysvětluje tajemnice Vědecké knihovny UJEP Kateřina Koděrová.

Výstava je doplněna dvěma informačními panely přibližujícími činnost Živé paměti. Jeden představuje aktuální nabídku služeb pro seniory, zejména přeživší oběti nacismu a jejich blízké, druhý je věnován vzdělávacím, dokumentačním a informační aktivitám. „Snažíme se tak přispívat k předávání historických zkušeností pamětníků války, docenění jejich životních osudů a dokumentaci jejich osobních příběhů,” vysvětluje Pavel Voves, ředitel organizace.

Slavnostní vernisáž výstavy ve Vědecké knihovně UJEP se koná dne 11. 5. 2017 od 16:00 h. Výstava bude dále přístupná ve dnech 12. května až 30. června, po–čt 8:00–20:00 hodin, pá 8:00–17:00 h, so 9:00–12:00 hodin. Vstup je volný.

Před vernisáží výstavy se uskuteční ve skupinové studovně VK UJEP beseda, jejímž cílem je zlepšit povědomí veřejnosti o aktuální životní situaci a potřebách této specifické skupiny seniorů. „Výstava nám dává šanci upozornit společnost nejen na historické události, ale také zlepšit obraz seniorů jako takových a povzbudit zejména mladé lidi k tomu, aby se zapojili do péče o nejstarší spoluobčany, například formou dobrovolnictví,“ dodává Darina Sedláčková, spoluzakladatelka organizace a předsedkyně správní rady.

UJEP Ústí nad Labem