První letošní výlet roudnických seniorů

Zdroj: roztoky.cz
  •  

Letošní sérii seniorských výletů zahájila skupina žen a jeden muž ve středu 20. února . Tento den jsme podnikli cestu vlakem na zámek do Roztok u Prahy, který je po povodni v roce 2002 pěkně zrestaurován. Vybrali jsme si prohlídkovou trasu v patře zámku, kde je expozice „ Jak se jezdilo do Roztok na letní byt aneb život v letovisku“. V několika místnostech se tu ukazuje bydlení a oblékání lidí ve vilách, které byly postaveny pro movitější pražské obyvatele ve druhé polovině 19. až do první třetiny století 20. v roztockém Tichém údolí.

Některé z nás ještě šly na výstavu Prima sezóna, která přibližuje život mezi dvěma válkami.Vily, které postavili významní architekti v okolí Prahy, jsme zhlédly nejen na nákresech, ale i na plátně. U některých byly ukázány i interiéry, takže jsme si mohly představit i jak se žilo v přepychových vilách, postavených v minulém století mezi dvěma světovými válkami. Kromě bydlení ukazovali i oblečení, které se v této době nosilo a proměňovalo.

Někteří z nás se ještě vydali podívat se na roztocké vily do Tichého údolí, které se ještě v této lokalitě dochovaly. Několik je jich opravených do původního stavu, ale další jsou opraveny necitlivě nebo jsou z nich ruiny.

V Roztokách má také svůj ateliér malířka Zdenka Braunerová. Ten byl postaven podle jejího vlastního návrhu. Povodeň v roce 2002 také na něm vykonala své, ale nyní je pěkně opraven, pro veřejnost však otevřen až od dubna. Takže máme námět na další výlet. Bylo krásné slunečné počasí. Po těch několika mlhavých dnech, které nás provázely na začátku týdne, to byl velice pěkný výlet.

Helena Jandová, Klub seniorů v Roudnici nad Labem