Prohlídka zámku Nelahozeves nás uchvátila

  •  

Takhle jsme jednou vydali procházkou podél řeky Vltavy a za historií zámku v Nelahozevsi. Vlakem jsme dojeli do stanice Nelahozeves zámek. Je perfektní, že jízdenka DUK platí až do Kralup nad Vltavou. Vydali jsme se do zámku na prohlídku. Bylo nás hodně, tak jsme byli na prohlídku rozděleni do dvou skupin. Shodli jsme se, že obě skupiny měly erudované a nadšené průvodce. Zámek se měl stát reprezentativním rodovým sídlem rodu Floriána Griespeka. Průběh stavby byl zdlouhavý a pokračoval ještě za jeho syna Ondřeje počátkem 17. století. Griespekům se nedařilo, a tak panství vnučka Veronika prodala Polyxeně z Lobkovic.

V té době byl zámek již v žalostném stavu. Podíl na tomto stavu měla i třicetiletá válka. Eusebius z Lobkovic nechal budovu jen nejnutněji opravit a zámek tak přestal sloužit jako šlechtické sídlo. Zámek Nelahozeves byl roce 1992 Lobkovicům vrácen. Dnes je zde umístěna největší soukromá umělecká sbírka z Roudnické lobkovické sbírky.

Zajímavostí pro nás je, že z Roudnice nad Labem sem byl převezen perlový oltář, který byl do roku 1773 v kostele Sv. Kateřiny v Chomutově. Jedná se o dobu, kdy byl zrušen řád Jezuitů, a v Chomutově končila vláda Lobkoviců. Po občerstvení v areálu před zámkem jsme se vydali podél řeky do Kralup nad Vltavou a pak už jen vlakem domů.

Věra Pajerová, KČT Chomutov