Proč půjdu na ústecký půlmaraton?

Foto: Luboš Švácha ze Mšena - 58 let
  •  

To zase bude město vzhůru nohama. Dospěláci budou spěchat na náměstí, aby stihli doprovodný program a mohli se pochlubit šéfovi dobrovolnou účastí na společenské akci, která trhá rekordy. Někdo poběží štafetu, jiný představí své ratolesti se startovním číslem na těle, aby v roli doprovodného vozidla troubil na všechny kolem vymezené trati.

Děti za odměnu dostanou k medaili něco sladkého, tisíce diváků podpoří svými hlasivkami běžeckou elitu v první vlně městské atrakce. Pouze hrstka sportovců poblíž startéra může pomýšlet na finanční prémii, přesto tisíce dalších je bude pronásledovat.  Neznám jiný sport, který by dostal do ulic tolik lidí různého věku. Běžecký fenomén pohltil celou republiku, Ústí nad Labem nemůže stát stranou. Šestnáctého září přijdu podpořit místní běžce!

Běhá se na Střížáku, ve Svádově, v Brné, v Trmicích. Nový vysokoškolský areál má také svůj okruh, studuje zde úspěšná česká reprezentantka Eva Vrabcová – Nývltová. Vytrvalec Honza Adamec nabídl domácím i přespolním závod na sto kilometrů, který začínal a končil v Libouchci. Účastníci extrémního běhu  si prohlédli Komáří vížku, Erbenovu vyhlídku i rozhlednu na Sněžníku. Každé úterý učitelka Zuzka Rusínová doprovází skupinku amatérských běžců po střekovském nábřeží, Fiklíkovci pořádají závod v Dubicích, na který se všichni celý rok těší, jako malé děti na Vánoce.

Všebořický běžec Petr Zuda už dávno překonal hranice okresu, sportovní masér David Cihlář přednáší v Číně. Veronika Vágnerová dokonce pořádá koncem roku na cyklostezce maraton. Běhá se kolem jezera Milada, běžci podporují různé charitativní akce, pomáhají svým pohybem konkrétním lidem. Ze Mšena sem pravidelně dojíždí Luboš Švácha, jen tak, aby pozdravil kamarády a propotil své tričko. V sobotu běhal po Střížáku Jakub Merle z Kraslic, propagátor skotského kiltu a bosého běhání Tomáš Zahálka tu zanechal svou stopu několikrát. Tohle město prostě propadlo běhání. Nejen na slavný půlmaraton sen jezdí borci z Prahy!

Miroslav Vlach