Stav protipožárních zabezpečení domovů pro seniory není tak dokonalý, jak by se mohlo zdát. Řada zařízení sídlí ve starších nebo vysokopodlažních budovách, které nejsou dostatečně vybavené detektory. Nedávný tragický požár v roztockém Alzheimer centru vyvolal řadu otázek, jak jsou domovy proti požáru chráněné.
„Loni v prosinci zrovna vyšel aktualizovaný zákon o požární ochraně a ten mluví o tom, že všechna pobytová zařízení nad padesát klientů musí mít do tří let vybudovaný systém požární signalizace napojený na pult centralizované ochrany, menším zařízením stačí detektory,“ říká šéfka sociálního odboru kraje Petra Lafková s tím, že ne všechna zařízení normu splňují.
Systémy napojené na hasiče
Ústecký domov pro seniory Orlická je jedním z těch, které sídlí ve věžáku. „Chystáme instalaci požárních hlásičů, protože se jedná o víceposchoďovou budovu,“ uvedl náměstek ústeckého primátora Tomáš Vlach.
„Jsme vybaveni funkčními požárními hlásiči ve všech pokojích, kancelářích, chodbách i ostatních prostorech, evakuačním rozhlasem, jsme napojeni na pult centrální ochrany,“ říká ředitelka kadaňského domova pro seniory Lenka Raadová.
Evakuace imobilních seniorů je během požáru náročná. Proto i Městská správa sociálních služeb v Mostě vybavila všechna lůžka v domovech evakuační podložkou. „Situaci komplikuje fakt, že k mnohým krizovým situacím dochází v noci, kdy je obecně snížen stav obsluhujícího personálu, a je tedy i mnohem náročnější si v takové situaci poradit,“ povzdechl si ředitel Luboš Trojna.
Tragické nehody se dějí
Před dvěma roky si požár v domově ve Vejprtech vyžádal osm lidských životů. Loni v lednu hořelo v krupském domově. Zemřela jedna žena.