Přilepší si lidé s nižší penzí

  •  

Průměrný starobní důchod se od ledna zvýší o 918 korun měsíčně. Pevná  část  penze,  která je  pro  všechny  stejná  a nyní činí 2700 korun, se zvedne na 3270  korun.  Zásluhová  procentní výměra, v níž se odrážejí odpracované roky a výdělek, poroste o 3,4 procenta.

Podle  údajů  České  správy sociálního zabezpečení pobírá starobní  důchod  2,4  milionu seniorů. Nově  se  pevný  díl  důchodu  posiluje  a od  příštího roku  bude  odpovídat  deseti procentům  průměrné  mzdy místo  nynějších  devíti  procent. Zásluhová část penze se naopak mírně oslabuje. Víc by si měli přilepšit lidé s nízkým důchodem, ostatním se bude přidávat  pomaleji  než  nyní.

Projevit by se to mělo od roku 2020. Vedle valorizace si od příštího  roku  o tisícikorunu  polepší  senioři  starší  85 let. V   Česku  je  jich  necelých 200    tisíc.  Tito  takzvaní  starodůchodci odcházeli do penze  před  třemi  desetiletími s  mnohem menšími částkami. I po přepočítání mají důchod nízký.

Výdaje na penze rostou každý rok. Letos ministerstvo práce počítá s částkou 424 miliardy korun, příští rok by to mělo být 461 miliard.