Přijďte si naposledy prohlédnout výstavu A co nám zbývá teď?

  •  

Nevšední akci si užijete v Galerii Emila Filly. Studenti Kurátorských studií Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně pro vás 24. května chystají večerní program v podobě koncertu Severočeské filharmonie Teplice, zábavné performance, komentované prohlídky přímo s kurátory a světelné instalace. Žízeň uhasí míchané drinky s kombuchou známou pro své léčivé účinky.

 Třicet let po sametové revoluci znovu vyvstává otázka, kam naše společnost směřuje. Co zbývá naší generaci teď, v momentě, kdy nastává opětovná společenská transformace, kterou si všichni uvědomujeme, ale pojmenovat ji je těžší než kdy dříve?

Virtualita a technizace současného světa, zvrácenost zdravého životního stylu, nešetrná manipulace s veřejným prostorem a mnoho dalších obav ze současného stavu světa na výstavě prezentuje celkem jedenáct umělců a umělkyň generace mileniálů – generace narozené po roce 1980, která se orientuje především na život teď, ale budoucnost jí rozhodně není lhostejná. Na výstavě jsou tak k vidění díla současných tvůrců, kterými jsou: Matěj Al-Ali, Tereza Bonaventurová, Romana Drdová, Filip Hauer, Šimon Kadlčák, David Přílučík, Dana Sahánková, Tomáš Spevák, Johana Střížková, Roman Štětina a Jiří Žák.

Program dernisáže bude zahájen v 18 hodin individuálními komentovanými prohlídkami, kdy si návštěvník bude moci vybrat přímo jednoho z devíti kurátorů výstavy, který je osobně provede po výstavě. Následně od 19:30 hodin proběhne půlhodinový koncert klasické hudby pod taktovkou Severočeské filharmonie Teplice. Na dernisáži se představí také dva studenti Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Konkrétně se diváci mohou od 20 hodin těšit na performance Kryštofa Vitnera známého pod přezdívkou „Ten co jí kytky“. Kryštof Vitner je studentem ateliéru Přírodní materiály. Jeho vystoupení bude vycházet z tématu výstavy, kterého se chopí s humorem a nadsázkou. Druhým je Petr Kubáč, student ateliéru Fotografie Lukáše Jasanského a Silvie Milkové; který industriální prostor Galerie Emila Filly oživí světelnou instalací s názvem Obraz odrazu. Autor instalací upozorňuje na vliv nových technologií a médií na vnímání samotné fotografie. Fotografie nás obklopují a my jsme jimi natolik zahlcení, až je často ani nevnímáme a jsme vůči nim imunní. Význam je proměnlivý a manipulovaný nebo může být vlivem médií zcela zničen.

Po celou dobu večera bude otevřený bar s občerstvením, kde si návštěvníci budou moci mimo jiné ochutnat míchané drinky s kombuchou. Nápoj z této „houby” je považován za elixír života s velmi pozitivními účinky na tělesnou kondici a na výstavě se stal hlavní součástí prostorové instalace umělkyně Johany Střížkové, která jím vyjadřuje svou obavu ze současné posedlosti zdravým životním stylem.

Dernisáž se uskuteční v rámci akce Noc kostelů, muzejní a galerijní noc Ústí nad Labem a je zdarma.

Výstava A co nám zbývá teď? je pořádána studenty prvního ročníku magisterského oboru Kurátorská studia Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.