Opět tu máme období, kdy se již začíná brzy stmívat a jsou tu podzimní plískanice. Toto období s sebou nese snížení viditelnosti v silničním provozu, ve kterém jsou nejzranitelnější chodci, což také vyplývá ze statistik nehodovosti. Hlavní příčinou je jejich špatná viditelnost.
„Vidět a být viděn“ je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě. Viditelnost chodců lze zvýšit pomocí vhodně zvoleného oblečení, nášivek a doplňků ze speciálních materiálů. Jsou snadno dostupné a vůbec ne drahé.
Fluorescenční materiály: zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí, nejčastěji používanými barvami jsou jasně žlutá, zelená a oranžová.
Reflexní materiály: odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost kolem 200 m, výrazně zvyšují viditelnost za tmy. Reflexní materiál je v noci vidět na 10krát větší vzdálenost než modré oblečení. Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič nejméně 1,5 sekundy respektive 31 metrů na to, aby odpovídajícím způsobem zareagoval.
Veronika Hyšplerová, Policie ČR, krajské ředitelství Ústeckého kraje