Pozor na „energošmejdy“, varuje regulační úřad

  •  

Krach energetických firem zaskočil nejednoho spotřebitele. Lidé bez plynu nebo elektřiny nezůstali, ale dostali se k dodavateli poslední instance, u kterého mohou být až půl roku. Podle Energetického regulačního úřadu však není dobré u tohoto dodavatel zůstávat zbytečně dlouho.

„I když dodavatel poslední instance zajistí dodávky až na půl roku, výrazný rozdíl nyní může být v měsíčních zálohách,“ vysvětluje mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort.

Běžní dodavatelé zálohy rozpočítávají na celý rok, dodavatel poslední instance se řídí očekávanou spotřebou na následující půlrok.

„Vzhledem k tomu, že půjde o zimní měsíce, je tato spotřeba o poznání vyšší především u domácností, které elektřinou nebo plynem topí. Přechodem k řádnému dodavateli si zálohy spotřebitelé opět rozloží podle průměru celoroční spotřeby, což sníží jejich výdaje na energie v nadcházejících měsících,“ dodává mluvčí Kebort.

Pozor na energošmejdy

Energetický regulační úřad varuje před energošmejdy. Ti lidem nabízejí pomoc s výběrem nového dodavatele, ale mohou je přivést do ještě větších problémů.

„Vydávají za pracovníky našeho úřadu, nebo si rovnou vymýšlejí pohádky o úřadu zcela novém, který má pomáhat lidem, kteří nyní spadají pod dodavatele poslední instance. Stížností na jejich působění máme zatím jen několik desítek, ale spotřebitelé si svou chybu většinou uvědomí až později, když po nich někdo vymáhá pokuty, což je pozdě. Proto naše varování přichází teď, než stížností budou tisíce,“ říká Ladislav Havel, člen Rady Energetického regulačního úřadu.

To, že telefonát nepochází z regulačního ani jiného úřadu, lidé poznají snadno. Žádný úřad totiž neprodává energie a nesmí doporučovat konkrétní dodavatele energií. Ozvat se můžou například dodavatelé poslední instance, ale i ti většinou posílají dopisy.

„Nejste-li si jistí, s kým hovoříte po telefonu, nechte si zaslat smlouvu písemně. Žádný ze slušných dodavatelů vás nebude nutit, abyste odsouhlasili do sluchátka něco, nad čím se potřebujete pořádně zamyslet,“ doplňuje Markéta Zemanová, členka Rady Energetického regulačního úřadu.

Přes milion lidí v nejistotě

V říjnu oznámila konec skupina Bohemia Energy zhruba s milionem zákazníků. Ukončení činnosti oznámila i děčínská společnost Kolibřík Energie, která měla asi 18 tisíc odběratelů elektřiny a přes 10 tisíc odběratelů zemního plynu. A končí i další menší dodavatelé energií, jako Eagle Energy.

O zmírnění negativních dopadů se snaží končící vláda Andreje Babiše. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka budou mít domácnosti ohroženy energetickou chudobou nárok na jednorázové dávky. Vláda zároveň schválila snížení DPH u elektřiny a plynu na nulu a zrušení poplatku za obnovitelné zdroje pro odběratele do výše průměrné roční spotřeby tří megawatthodin.

Od DPH budou osvobozeny platby v listopadu a prosinci. Na základě generálního pardonu ministryně financí Aleny Schillerové. Na to by podle ministryně měla od 1. ledna navázat novela zákona o DPH, která nulovou DPH prodlouží na potřebně dlouhou dobu. To ale musí schválit nová poslanecká sněmovna, ve které bude mít Babišovo hnutí menšinovou pozici.