Povedený autobusový výlet

  •  

V počtu 50 turistů jsme vyjeli autobusem do Plasů, Mariánské Týnice a Kryr. I když bylo úmorné teplo (až 37° C) tak v autobuse byla příjemná klimatizace. Po příjezdu do Plasů jsme navštívili první panovnický cisterciácký klášter, založený knížetem Vladislavem II. v r. 1144. Vznikl na místě močálu v údolí řeky Střely a leží uprostřed městečka Plasy.

Podle plánů těch největších stavitelů byl do r. 1785 přestavěn na jeden z největších klášterů v Čechách. Roku 1826 koupil vše kancléř K. W. L. Metternich, který klášteru, ale i městečku velice pomohl. Je zde pochován v rodinné hrobce. V roce 1945 se areál dostal do správy státu a od r. 1995 je národní kulturní památkou. My jsme si prohlédli hlavně Konvent se Santiniho samonosnými schodišti, Kapitulní síň a nemocniční křídlo. Celý objekt je uložen na dubových pilířích, které musí být neustále pod vodou, aby se budovy nezřítily.

Pak jsme přešli do sýpky s věží, ve které je hodinový stroj z r. 1686. Unikátní je v tom, že je sestavený bez jediného šroubku, jen pomocí závlaček. Pak jsme navštívili místní pivovarskou restauraci, kde jsme se občerstvili.Dále jsme odpoledne pokračovali do Mariánské Týnice u Kralovic. Klášter pochází již ze 12. století. Dominantu tvoří ranně barokní probošství z let 1711 – 1768 podle architekta J. B. Santiniho. Druhou dominantou je kostel Zvěstování Panny Marie, postavený na půdorysu řeckého rovnoramenného kříže. Dnes je v prostorách kláštera Muzeum a galerie severního Plzeňska.

Bohužel, při cestě se v busu poškodil mikrofon a byli jsme bez komentáře. Poslední naší zastávkou byla Schillerova rozhledna v Kryrech s výhledem na Doupovské a Krušné hory a České Středohoří. Byla postavena v letech 1905 – 1906 a po sto letech, při výročí, byla opravena a otevřena. Při sestupu jsme prošli křížovou cestou Sedm zastavení Bolesti Panny Marie z poškozeného místního červeného pískovce, který byl nahrazen dřevěnými kříži v r 2014. Znaveni horkem jsme se naposled občerstvili v restauraci Pekárna a busem odjeli zpátky domů. Doufám,že až na to horko, se výlet povedl.
Klub českých turistů Litoměřice

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*