Poskytovatelé sociálních služeb testy zatím k dispozici nemají

  •  

Plošné testování klientů i zaměstnanců v domovech seniorů a dalších zařízeních sociálních služeb mělo začít už včera. Ústecký kraj, ale stále čeká na dodání antigenních testů.

V celém kraji mají poskytovatelé sociálních služeb plošně otestovat 7 611 klientů a 3 892 zaměstnanců.  Podle ministerstva zdravotnictví by měly testovací sady do krajů dorazit v pátek.

Kraj teď chystá alespoň ochranné pomůcky, které od státu dostal. „Ústecký kraj obdržel celkem 306 950 kusů respirátorů typu FFP2 od státu určené právě pro pracovníky v sociálních službách, které by měly vystačit přibližně na listopad,“ přibližuje mluvčí kraje Martin Volf s tím, že už od pátku si je mohou poskytovatelé sociálních služeb vyzvednout v ústeckém centrálním skladu.

Podle vedoucí krajského odboru sociálních věcí Petry Lafkové je respirátorů málo. „Distribuce ze strany státu byla pouze pro pět druhů služeb, které byly v původním usnesení vlády. Pokud jde o ty další druhy služeb, jako jsou týdenní stacionáře, chráněné bydlení a osobní asistence, tak pro tyto druhy služeb nám bohužel respirátory ze strany státu dodány nebyly.“ Kraj teď řeší, jak chybějící respirátory zajistí.