Pomáháme si a spolu to zvládneme

  •  

Posláním práce dobrovolníků je propojit dva světy. Těch, kteří pomáhat chtějí, a těch, kteří pomoc potřebují. Ve městech a obcích regionu se v době koronavirové pandemie zapojily do dobrovolnické činnosti stovky lidí. Šijí a rozvážejí roušky, jídlo, venčí domácí mazlíčky, ale pomohou i dobrým slovem.

Dobrovolníci nakoupí i vyvenčí psa

V Ústeckém kraji funguje už více než dvacet let dobrovolnické centrum, které spolupracuje s třiadvaceti organizacemi napříč celým krajem. Jejich mottem je „Pomáhejme společně“. „Nejlepší spolupráci máme se středními školami a univerzitou,“ říká ředitelka Dobrovolnického centra Lenka Černá.

Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem v současné době pomáhá hlavně těm, které koronavirová epidemie uzavřela doma. Jsou to lidé v karanténě, handicapovaní a zejména senioři. Pomáhají jim s nákupy nebo i s venčením pejska. „Nejvíce služeb seniorům registrujeme v Teplicích a okolí. Naše dobrovolníky využilo sto osmdesát seniorů. Nejčastěji jde o zajištění nákupů potravin, opatření léků nebo venčení psa,“ přibližuje ředitelka centra Lenka Černá a dodává, že v Ústí nad Labem zase rozdávají nouzové potravinové balíčky lidem bez prostředků od Potravinové banky.

Dobrovolníci a dobrovolnice z Dobrovolnického centra působí po celém Ústeckém kraji. Pokud potřebujete s čímkoli pomoci, tak volejte 732 893 232.

Dobrovolníci  se pustili i do šití

Lidé šijí ochranné roušky, kterých je stále nedostatek. V Kadani ušili přes tisíc roušek, které třicet dobrovolníků roznáší potřebným lidem. Do výroby roušek se zapojili i dobrovolníci v Chabařovicích. Všem občanům je pak roznesli do jejich domovních schránek. „Cílem je tři tisíce kusů roušek, část zůstane na městském úřadu a zbytek půjde do Domova pro seniory a do Domova Sv. Ludmily,“ vysvětluje tajemnice města Věra Krepindlová. Zapojilo se i Dobrovolnické centrum Slunečnice Děčín. „Přátelé nám šijí roušky a Dobrovolnické centrum zajišťuje dobrovolníky k potřebným, kteří nám volají,“ říká koordinátorka centra Doubravka Dostálová, která na telefonu 739 355 705 podá i další informace. Kromě distribuce roušek děčínské Centrum Slunečnice zajišťuje potřebným a seniorům i nákupy potravin, léků nebo donášky obědů.

Pomůže a uleví i rozhovor

Během pomoci seniorům s nákupy, vyzvedáváním léků, venčením psů a dodávkami roušek dobrovolníci zjistili, že současná nelehká situace seniory děsí a jejich psychický stav není nejlepší. „Naše koordinátorky zjistili, že jsou senioři vyděšení,“ říká Robert Zauer z teplické organizace Spolu proti samotě a dodává: „Povídáme si se seniory, kteří cítí psychickou tíseň, a tuto službu budeme dále rozvíjet, protože seniorky si naše dobrovolnice nesmírně chválí“. Telefonní číslo na tuto psychologickou pomoc seniorům je 607 068 099 a služba je v provozu ve všedních dnech od 9:00 do 12:00 hodin.

Za dva týdny se spolek rozrostli z osmi na dvacet lidí. Pomohl už téměř dvěma stovkám lidí. Stále se zvětšuje zájem veřejnosti činnost spolku podpořit materiálně, finančně i samotným přidáním se k dobrovolníkům. Do pomoci seniorům se zapojil teplický primátor Hynek Hanza, pivovar Monopol i Seniorské listy nejen tím, že informace o  aktivitách spolku zprostředkují seniorům, ale i prakticky.

Koncem března byla předána k distribuci potřebným zásilka bavlněných roušek od maminek z jiřetínského azylového Domova Diecézní charity Litoměřice. „Semknutí veřejnosti je nebývalé! Ve spolku se tak každý den přesvědčujeme, že naše společnost není v žádném případě tak zkažená, jak to vypadalo, a že v lidech je pořád velká dávka soucitu s druhými a ochota pomáhat, jak kdo umí,“ dodal Robert Zauer.