Policisté školili posluchače Univerzity 3. věku

  •  

Krajské policejní ředitelství připravilo v polovině října konferenci zaměřenou na bezpečí seniorů. Dvoudenní akce se konala v aulách UJEP pro posluchače Univerzity 3. věku. Policisté školili seniory na názorných příbězích.

Stovku seniorů se čtyřmi tématy seznamovali odborníci v daných oblastech. Každá z přednášek byla doplněna a přiblížena tematickým divadelním představením Divadla VeTři.

Tématu trestné činnosti páchané na seniorech a prevence se ujal Martin Charvát, vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Kromě shrnutí nejčastějších rizikových situací a různých legend nastínil možnosti, jak se nestát obětí trestného činu. Apeloval také na to, aby lidé nebyli lhostejní ke svému okolí a všímali si dění kolem sebe.

„Herci Divadla VeTři ho doplnili názornými příběhy, ve kterých si důvěřivá seniorka pustila do svého bytu údajného pracovníka jisté energetické společnosti a také se nechala na veřejnosti zmanipulovat podvodníkem k výběru peněz z bankomatu,“ doplňuje policejní mluvčí Alena Bartošová.

O bezpečném pohybu v kyberprostoru informoval Martin Kožíšek ze společnosti Cz.nic. Jeho téma bezpečnosti na sociálních sítích doplnili herci „internetovou seznamkou“. Osamělá seniorka Boženka se seznámila s podvodníkem, který se vydával za českého vojáka působícího v zahraničí. Potřeboval prý peníze na návrat do vlasti a ženě slíbil společnou budoucnost.

O citlivém tématu domácího násilí hovořila Martina Vojtíšková, vedoucí intervenčního centra Spirála. Přítomné seznámila s možnostmi, kam se v případě problémů v rodině obrátit. Divadelním přestavením se posluchači přenesli ke vztahu seniorky a jejího vnuka. Ten si zvykl na pravidelnou finanční podporu ze strany babičky. V okamžiku, kdy žena odmítla dát vnukovi peníze na mobil, začaly problémy v podobě slovních i fyzických ataků.

Závěr konference byl věnován tématu zvládání dopravního chaosu. Toho se chopili Jiří Ušák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, a dopravní expert Jan Pechout.

„Promítané spoty „senior v dopravě“ doplnili herci o chování starší řidičky za volantem vozu. Žena se navíc neuměla chovat ani při přecházení vozovky,“ přibližuje dále policejní mluvčí.

V závěru dvoudenní konference posluchači od policistů obdrželi drobné dárky ke zvýšení jejich bezpečí.