Pohádky pro osmnáctku

Foto: Aleš Kleprlík
  •  

Adam a Eva byli vyhnáni z ráje. Nám  seniorům  ale ráj otevřel svoji náruč bez podmínek. Šest  červencových dnů uteklo velice rychle,  pohádkové zážitky z lázeňských Rajeckých Teplic na Slovensku a jeho okolí nám však nikdo nevezme…

Bylo nás 18 členů teplické organizace SPCCH  a vezli jsme si z Čech veselou náladu. Tento „ příkaz“ nám totiž dal vedoucí  výpravy  Aleš Kleprlík. Lázně leží 15 kilometrů od Žiliny, jsou obklopené pohořím Malá Fatra a Strážovské vrchy. V lázních se léčí degenerativní choroby pohybového ústrojí, neurologické onemocnění  a další nemoci, léčivá voda má 38°C. Největším lákadlem pro turisty je Spa Aphrodite – 11 termálních bazénů s touto „živou“ vodou. My senioři jsme bydleli v penzionu Raj a nestěžovali jsme si. Personál nám vycházel vstříc a nikdy mu nechyběl úsměv na rtech.

K zajímavostem lázeňského městečka patří  i luxusní hotel Aphrodite  Palace, kde stojí jedna noc v přepočtu „pouhých“ 7 000 korun. Je tam obrovský trezor ukrývající české korunovační klenoty Karla IV. Jsou to věrné repliky, ale zároveň připomínají tajemství roku 1938, kdy pravé klenoty opustily Pražský rad. Tento příkaz preventivně vydal prezident Beneš, když  hrozilo bombardování Prahy.

Z centra našeho pobytu jsme vyjížděli za dalším a dalším  dobrodružstvím.  Vesnička Čičmany nás překvapila malovanými drevenicemi  ( domečky). Ozdobné motivy jsou inspirované dobovou krojovou výšivkou.  Interiéry prezentují životní etapy tehdejších obyvatel – zvyky, pracovní nástroje, řemesla, oděvy, kroje.

K zajímavostem patřily i Bojnice s hradem. První písemná zmínka o Bojnicích je z roku 1113 a historické okamžiky v sobě skrývá i lípa krále Matěje, kterou v roce 1301 zasadil Matúš Čák. Král Matěj Korvín pod lípou pořádal porady a velké hostiny. Strom má dnes kolem „pasu“ 12 metrů.

Motorový vláček   „ Kúpelny expres“ nás od hradu v Bojnicích dovezl k vyhlídkové třicetimetrové věži „Čajka v oblacích“.  Neměli jsme z té výšky závrať, a tak jsme si s nadšením prohlíželi  celé Bojnice, Prievidzu a okolí. Přesně tak to asi vidí ptáci. Kdo v Bojnicích nenavštívil „Dom ilúzií“ – jako by nebyl. Pohádkové muzeum nám přineslo mnoho zajímavých poznatků  jak se dá snadno oklamat lidský mozek. Dobře jsme se pobavili!

K dalším výletům patřila i Rajecká Lesná – Frivald, kde jsme si prohlíželi dřevěný slovenský betlém, který vytvořil Mistr Pekara během 15 let. Rozměry tohoto zajímavého díla jsou 8,5 x 3 x 2,5 m. Zobrazuje například   maštal, kde se narodil Ježíš, bratislavský hrad, hrad Děvín, Piešťany, nitranskou katedrálu, Kriváň a samozřejmě všední  život lidí východního Slovenska v minulosti. V Rajecké Lesné nás upoutala i bazilika narození Panny Marie, základní kámen tu byl položen roku 1864.

Čas jsme rovněž věnovali i procházkám v parcích, návštěvám koupališť a ochutnávkám místního piva, vína a kávy. Dalo by se o nás říci, že jsme byli super rekreanti. Žádní opozdilci, na které se muselo čekat, žádné hádky, žádný úraz.  Hudební večery z vlastní tvorby (kytara a tamburína)  nás stmelily dohromady. Popíjeli jsme s radostí levně nakoupené nápoje z místního obchůdku.

Tamní obyvatelé  jsou velice příjemní  lidé, nic pro ně není problém, zajímali se  odkud jsme, fungovali i jako překladatelé a nechyběly jim vtipné komentáře. Dle mého názoru – mám pocit, že Slováci  jsou tak dva až tři kroky před námi. Nezůstali sedět na místě a nečekají, až jim někdo něco přinese pod nos!

Věra Lukášková, SPCCH  Teplice