Podvodníci se vydávají i za sociálku

  •  

Pozor množí se podvodné telefonáty, ale i SMS zprávy, které jménem České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyzývají k návštěvě podvodných webů. Podle tiskové mluvčí ČSSZ Terezy Koukolové se jedná se o podvodnéh techniky vishing a smishing.

„Vishing je podvodný telefonní hovor s „živým“ člověkem, který chce vzbudit důvěru, že je tím, kdo vám pomůže. Smishing je forma útoku, kdy je na telefonní číslo zaslána podvodná SMS zpráva obsahující odkaz na podvodné stránky. V obou případech se jedná o způsob, jak získat citlivé osobní údaje občanů včetně údajů o bankovních účtech,“ vysvětluje Koukolová.

Podvodné stránky se tváří jako oficiální web ČSSZ a snaží se přimět klienty, aby zde vyplnili své osobní údaje. Ve skutečnosti se nejedná o oficiální web ČSSZ, ale o podvod se záměrem vylákat z lidí citlivé údaje o bankovních účtech, jako je přihlašovací ID, heslo či mobilní klíč nebo o bankovních kartách, takže celé číslo karty, datum platnosti, kód CVC nebo kód 3D Secure. „Na podobné telefonáty a zprávy nereagujte, a odkazy tohoto typu ani neotvírejte. V případě, že jste již zadali své bankovní údaje, kontaktujte neprodleně svou banku,“ apeluje mluvčí ČSSZ.

I když se podezřelé podvodné weby postupně blokují, přesto stále vznikají jejich nové formy. Proto si veškeré stránky ověřujte a hlavně nikde nevyplňujte své údaje, když si nejste původem stránky stoprocentně jisti. Tisková mluvčí ČSSZ upozorňuje, že tyto formy SMS nikdy nerozesílá, ani nesděluje informace tohoto typu telefonicky.