Penze? Dva senioři pobírají přes 100 tisíc

Průměrný český starobní důchodce bere lehce nad 12 tisíc korun měsíčně.  Nejvíce  seniorů  pobírá  10 až 14 tisíc korun. Senioři, kteří mají důchod nad 20 tisíc, jsou v řádech tisíců. Podle údajů České  zprávy  sociálního  zabezpečení  jsou v  Česku i dva starobní důchodci s penzí přes sto tisíc korun.

Nejvyšší penze jsou v  hlavním městě, nejnižší v Olomouckém a  Karlovarském kraji. Ústecký kraj se zařadil do druhé poloviny tabulky s průměrnou výší důchodu 11 706 korun. Od ledna 2019 se starobní senioři mohou  těšit  na  valorizaci  řádu  stokorun, lidé starší 85 let dokonce o dalších tisíc korun.

Dochází k největšímu navýšení důchodů v historii

Ministerstvo práce a sociálních věcí promítlo údaje Českého statistického Úřadu  o průměrných  mzdách za první pololetí roku 2018 do definitivního výpočtu valorizace penzí od 1. ledna 2019. Od nového roku dojde k historicky největšímu navýšení důchodů. Průměrný starobní důchod přesáhne částku 13200 korun.

Celkové  navýšení  pro  rok 2019  je  7,3  %,  což  je  výrazně nad limitem 2,7 %, v rámci kterého může vláda svým nařízením valorizaci dodatečně navýšit.  Základní  výměra  důchodů se navýší u všech důchodů stejně, konkrétně o 570 korun na hodnotu 3270 korun. Procentní výměry důchodů, které jsou u  jednotlivých příjemců důchodů  rozdílné,  budou  všem  příjemcům navýšeny o 3,4 %.

„Jsem ráda, že se nám podařilo vybojovat  v Poslanecké sněmovně mimořádné navýšení  základní  výměry  důchodů, a  že díky tomu bude valorizace od ledna o 300 korun vyšší, než kdybychom  ji  určovali  jen  ze statistických údajů jako každý jiný rok. Od ledna 2019 dojde k  největšímu navýšení důchod v  historii.

Průměrný  starobní důchod, který byl v polovině roku 12 386 korun, bude navýšen  o    900  korun,  a přesáhne tak 13 200 korun,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s tím, že je důležité, aby v období rychlého růstu mezd měli z hospodářského růstu odpovídající užitek i lidé, kteří svojí celoživotní prací budovali naši ekonomiku.

Lednová  valorizace  navýší výdaje na výplatu důchodů o  31,7   miliardy korun na celkových 464,4 miliardy korun.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*