Penze? Dva senioři pobírají přes 100 tisíc

  •  

Průměrný český starobní důchodce bere lehce nad 12 tisíc korun měsíčně.  Nejvíce  seniorů  pobírá  10 až 14 tisíc korun. Senioři, kteří mají důchod nad 20 tisíc, jsou v řádech tisíců. Podle údajů České  zprávy  sociálního  zabezpečení  jsou v  Česku i dva starobní důchodci s penzí přes sto tisíc korun.

Nejvyšší penze jsou v  hlavním městě, nejnižší v Olomouckém a  Karlovarském kraji. Ústecký kraj se zařadil do druhé poloviny tabulky s průměrnou výší důchodu 11 706 korun. Od ledna 2019 se starobní senioři mohou  těšit  na  valorizaci  řádu  stokorun, lidé starší 85 let dokonce o dalších tisíc korun.

Dochází k největšímu navýšení důchodů v historii

Ministerstvo práce a sociálních věcí promítlo údaje Českého statistického Úřadu  o průměrných  mzdách za první pololetí roku 2018 do definitivního výpočtu valorizace penzí od 1. ledna 2019. Od nového roku dojde k historicky největšímu navýšení důchodů. Průměrný starobní důchod přesáhne částku 13200 korun.

Celkové  navýšení  pro  rok 2019  je  7,3  %,  což  je  výrazně nad limitem 2,7 %, v rámci kterého může vláda svým nařízením valorizaci dodatečně navýšit.  Základní  výměra  důchodů se navýší u všech důchodů stejně, konkrétně o 570 korun na hodnotu 3270 korun. Procentní výměry důchodů, které jsou u  jednotlivých příjemců důchodů  rozdílné,  budou  všem  příjemcům navýšeny o 3,4 %.

„Jsem ráda, že se nám podařilo vybojovat  v Poslanecké sněmovně mimořádné navýšení  základní  výměry  důchodů, a  že díky tomu bude valorizace od ledna o 300 korun vyšší, než kdybychom  ji  určovali  jen  ze statistických údajů jako každý jiný rok. Od ledna 2019 dojde k  největšímu navýšení důchod v  historii.

Průměrný  starobní důchod, který byl v polovině roku 12 386 korun, bude navýšen  o    900  korun,  a přesáhne tak 13 200 korun,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s tím, že je důležité, aby v období rychlého růstu mezd měli z hospodářského růstu odpovídající užitek i lidé, kteří svojí celoživotní prací budovali naši ekonomiku.

Lednová  valorizace  navýší výdaje na výplatu důchodů o  31,7   miliardy korun na celkových 464,4 miliardy korun.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*