Pavel Tůma maluje už dlouho voňavé břízy

  •  

Na zámku v Trmicích představil senior Pavel Tůma (68) několik svých obrazů, doma jich moc nemá, ale namaloval jich kolem tří stovek. Rozdával je přátelům, svou šikovností dělal radost těm druhým.

Sám o sobě tvrdí, že je samouk, nikdy do žádného malířského kurzu nechodil, ale klidně si troufne na olejomalbu. Ve čtvrté třídě namaloval úhlem strom a učitelka si ho nechala na památku, asi věděla proč.

Nikdy žádnou výstavu neměl, ale kdyby posbíral všechna svá díla, zaplnily by jedno patro v muzeu. Největší plátno údajně měřilo na délku dva metry, do auta se to nevešlo. Nejraději maluje přírodu, ale když ho přemluví kamarád, tak udělá výjimku. Jednomu namaloval parní lokomotivu, jinému německý tank, dalšímu rozkvetlý záhon. Jen jednou maloval portrét, bylo to v hospodě a objektem byl vousatý myslivec. Jako raritu rád ukazuje obrazy, které maloval podle českých známek.

I rámy vybírá zajímavým způsobem. Velký rám od zrcadla dostal výměnou za malý obrázek, jindy zase ležel dlouho na půdě u sousedů. Když má nápad, odnese kuchyňský stůl stranou a dlouze se zamyslí. Kompozici si připraví tužkou, s barvou začíná pracovat od nebe. Někdo sbírá platidla, plechovky od piva, pěstuje tulipány, rodák z Trmic Pavel Tůma obdivuje staré mistry a rád maluje voňavé břízy.

Miroslav Vlach

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*