Pacienti s covidem zatím ubývají, nemocnice ale čekají nárůst

  •  

Situace v nemocnicích v kraji je stabilní. Počty hospitalizovaných pacientů s covid-19 v tuto chvíli stále ještě mírně klesají. Očekávat lze nárůst počtu nutných hospitalizací v souvislosti s šířením omikron varianty mutace viru, které se skokově zvyšuje ze dne na den.

Varianta mutace viru omikron zcela dominuje. Má ji 97 % všech nakažených v Ústeckém kraji. Aktuální reprodukční číslo šíření viru R je 1,72. Reprodukční číslo skokově vzrostlo z 0,97, to podle hygieniků signalizuje rychlé komunitní šíření.

Podle Krizového štábu Ústeckého kraje je obsazenost vyhrazených standardních covid lůžek 38 % a JIP lůžek 70 %. „Očekává se opětovný nárůst počtu hospitalizovaných pacientů právě v souvislosti s šířením omikron varianty mutace viru. V nemocnicích nadále pomáhá celkem 20 vojáků a profesionální hasiči zdravotníci pomáhají dále v teplické nemocnici,“ dodal vedoucí krajského oddělení mediální komunikace Martin Volf.

Krajská hygienická stanice na základě aktuální situace doporučila úplný zákaz návštěv ve všech zdravotnických zařízeních a v zařízeních poskytujících sociální pobytové služby jako jsou domovy pro seniory, mimo nezbytně nutné případy.

Stále platí, že očkování nechrání před nakažením, ale před těžkým průběhem nemoci a výrazně pomáhá zmírnit počet nutných hospitalizací v nemocnicích. V Ústeckém kraji je aktuálně 61 % populace očkováno ukončující 2. dávkou. Posilovací dávku má již 244 tisíc osob. Děti ve věku 5 až 11 let se kromě ordinací dětských praktických lékařů mohou očkovat v nemocnicích v Kadani, Ústí nad Labem a Rumburku.