Ohlédnutí otvírá okno do budoucnosti

  •  

V řadách teplické základní organizace Svazu postižených civilizačními chorobami je i mnoho nadšenců, kteří se starají o pořádání „výprav“ za kulturou v naší vlasti, turistické výlety a nejrůznější sportovní aktivity. A právě tedˇnastává období  ohlédutí   se za tím, co bylo, co se nejvíce líbilo.
První otázka pro čtenáře: Jestlipak víte, kolik kulturních akcí  proběhlo v loňském roce?

My jsme napočítali 17. V loňském lednu senioři například zavítali do mosteckého oblastního muzea, kde si prohlédli stálou expozici, ale zároveň i mimořádnou výstavu „Terakotová armáda“, která byla spojena s filmovou produkcí. Pracovníci Severočeské galerie výtvarného umění Litoměřice naše seniory už dobře znají, tentokrát jsme si prohlédli krajinomalbu 19. století, zobrazující  Severní Čechy. Také pan farář rád přivítal zájemce o prohlídku kostela sv. Michaela archanděla v Litvínově. A zná nás i pražská Kampa. V březnu  a květnu se tu objevili naši členové, kteří  navštívili Werichovu vilu a s průvodcem došli až na poslední část ostrova Kampa. Senioři nezanedbali  ani návštěvu Regionálního muzea v Teplicích, kde se odborného výkladu ujala PhDr. Chleborádová. Zavítali i na akce pražského hradu, který byl zasvěcen 100. výročí založení ČR. Hudební divadlo Karlín uvádělo 4. listopadu  muzikál „Sestra v akci“, na kterém  naši senioři  samozřejmě nechyběli.

Otázka druhá:  O co byl největší zájem?

Na to se dá odpovědět jednou větou: O VŠECHNO! Líbila se i projížďka po Teplicích turistickým vláčkem až na horu Doubravka. Nebo exkurze do ředitelství zřídel Bílina, spojená s ochutnávkou kyselky. Tentokrát se to uskutečnilo s vzácným hostem – Ing. Lucií Kohoutkovou z oddělení Eurocentra  Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Před Vánocemi se dříve narození setkali v teplickém Kanapi se spisovatelkou a básnířkou A. Melicharovou z Košťan při křtu knihy veršů „Barevné sonety“.

Otázka třetí:  Jaká byla poslední kulturní akce, které  se senioři zúčastnili?

Deset dní před Štědrým dnem se sešli v kostele sv. Jana Křtitele, kde svá díla vystavovala přítomná sochařka A. Kartáková s manželem. A 15. prosinec 2018 podtrhl kulturní dění autobusový zájezd do vánočně vyzdobeného německého Seiffenu a do tamního muzea hraček.

Tak tohle byla kultura. Ale nesmíme zapomenout ani na turistické výlety.  Vloni se jich uskutečnilo 15! Začaly novoročním výstupem na Doubravku, pokračovaly například výstupem na horu Říp a pestrou škálu uzavřel výlet do Lokte. Nechodilo se však jen po souši. Uskutečnil se i zájezd lodí do SRN na zámek Pilznitz.
Tento výčet uzavírají soutěžní sportovní hry. Byly  celkem 4. Uskutečnily se v Klášterci n.O., v Litvínově to byly krajské hry, kde naše základní  organizace vybojovala dvakrát první místo. V srpnu následovaly sportovní hry v Košťanech a naše družstvo  vyhrálo  bramborovou medaili. Ale i za tu je třeba poblahopřát. Nechyběli jsme ani na netradičních sportovních hrách v Ohníči.

Kdo za těmito aktivitami stojí?

Neúnavní organizátoři – členové teplické ZO SPCCH Ing. J. Obršál, I. Fojtíková, manželé  Matoušovi, O. Heřmanová, A. Racsová a další členové SPCCH.

Věra Lukášková