Od prosince bude možné žádat o důchod elektronicky

  •  

Už od letošního prosince bude možnost podat žádosti o důchod online. Týkat se to bude všechny typů důchodů, tedy starobních, invalidních i pozůstalostních. „Lidé budou moci vyřídit celou žádost o důchod bez toho, aby museli osobně na úřad. Jsem rád, že se nám konečně daří digitalizovat státní správu a ulehčit tak život občanům,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Formulář online žádosti o důchod bude dostupný na ePortálu ČSSZ. K přihlášení se využije některý ze způsobů elektronické identity, jako je například Bankovní identita nebo eObčanka. „Je to bezpečný a ověřený způsob, jak klienta můžeme na dálku ztotožnit. Nová služba bude interaktivní, intuitivní, proklientská a hlavně provázaná s databází ČSSZ. Z ní ostatně čerpá už i stávající Informativní důchodová aplikace, se kterou máme výborné zkušenosti a lidé ji velmi rádi využívají,“ doplnil ministr Jurečka.

Po vyplnění formuláře bude žadatel elektronicky vyzván k případnému doplnění údajů. V případě potřeby lze domluvit i osobní schůzku na pobočce. Pro ty, kdo nebudou chtít využít podání žádosti o důchod online, zůstane zachována možnost sepsání žádosti na kterékoliv okresní správě sociálního zabezpečení. Nově nebude potřeba chodit jen na tu pobočku, která je žadateli příslušná podle místa jeho trvalého pobytu.