Od neštěstí na dole Nelson uplynulo už osmdesát pět let

  •  

První lednovou sobotu se konal na dole Nelson III u Oseka na Teplicku pietní akt k uctění památky horníků, kteří zahynuli při důlním neštěstí 3. ledna 1934 na dole Nelson.

Letos je to od výbuchu na dole Nelson III osmdesát pět let. Zahynulo zde 142 osob – 140 horníků v dole, 2 osoby v troskách na povrchu. Vyšetřování neštěstí ukázalo, že šlo o výbuch špatně uskladněného a neodklízeného uhelného prachu vznětem požárních plynů, kterému bylo možné vhodnými opatřeními zabránit.

Nikdo ale nebyl uznán osobně vinným. Přes čtyři roky trvaly vyprošťovací práce a poslední tělo se podařilo vynést až na začátku roku 1938. Náhlá tragédie v té době nenechala nikoho chladným, na pohřeb přijelo zhruba 80 tisíc lidí z Čech a sousedního Saska. I v současnosti z neštěstí, které se považuje za jedno z největších v české historii, mrazí.

Od roku 1935 připomíná tragédii pískovcový památník sochaře Karla Pokorného. Sousoší truchlících rodičů, kteří právě přišli o syna – mrtvého havíře z dolu Nelson, bylo v roce 1978 zařazeno na seznam národních kulturních památek.