Klíšťová encefalitida i borelióza dokážou pořádně potrápit. Setkat se s nakaženým klíštětem je tak snadné. Stačí krátká procházka v přírodě nebo práce na zahrádce. Na očkování je proto nejvyšší čas. Nejlepší je sice nechat se očkovat v zimě, či začátkem jara, než se začnou klíšťata probouzet a začnou být aktivní, ale očkovat se lze podle odborníků celoročně.
Antibiotika jsou na encefalitidu krátká
Onemocnění nebezpečnou klíšťovou encefalitidou v regionu přibývá. V roce 2022 krajští hygienici zaznamenali celkem osmašedesát onemocnění klíšťovou meningoencefalitidou, to odpovídá nemocnosti 8,32 případů na 100 tisíc obyvatel. „Je to lehce více než celorepublikový výskyt, který činil 6,6 případů na 100 tisíc obyvatel,“ přibližuje ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Eva Patrasová.
Ústecký kraj má navíc nechvalné prvenství. Proočkovanost proti klíšťové encefalitidě je zde nižší než ve zbytku republiky. Důvody nízké proočkovanosti jsou různé. Část lidí si myslí, že na klíšťovou encefalitidu zabírají antibiotika. Pouze 7 % ví, že antibiotika ani žádná jiná specifická léčba neexistují. Problém je i dodržování očkovacího schématu, které se skládá ze tří základních dávek a pravidelného přeočkování.
Nemoc se může projevovat lehkými bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou, ale také prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací či ztuhnutím šíje. Vyloučit nelze ani dlouhodobé či fatální následky. Nemoc ohrožuje všechny věkové skupiny, ve vyšším věku ale může mít závažnější průběh. Proti encefalitidě se můžete naočkovat, ale pokud už nemoc propukne, léčba neexistuje.
Lidé nad 50 let mají očkování zdarma
Nejhorší následky má klíšťová encefalitida pro lidi nad 50 let, proto mají očkování plně hrazené. Kromě očkovací látky je hrazena i její aplikace. Pokud si však vyberete dražší variantu vakcíny, musíte si uhradit rozdíl v ceně sám jako samoplátce. Doplatek uhradí přímo lékaři, který očkování provede. Ostatním lidem přispívají v rámci preventivních programů zdravotní pojišťovny 500 až 2 000 korun
Kromě encefalitidy jsou každoročně v kraji i desítky případů boreliózy. „V loňském roce jsme zaznamenali 141 případů lymeské boreliózy, což představuje nemocnost 17,3 na 100 tisíc obyvatel a to je ve srovnání s celorepublikovými daty méně,“ dodává ředitelka protiepidemického odboru. Lymeská borelióza se dá účinně léčit antibiotiky. Čím dříve se nasadí, tím lépe. Není proti ní očkování. Obě nemoci, které klíšťata nejčastěji přenášejí, tak není radno brát na lehkou váhu.