Nové schéma je úspěchem Rady seniorů

  •  

Složení  penzí  by  se  mělo od ledna změnit, což se odrazí v   příštích valorizacích. Přilepšit by si měli lidé s nízkou penzí,  ostatním  by  důchod měl  v budoucnu  růst  pomaleji než dosud. „Valorizace by měla dělat v průměru 595 Kč, k  tomu každý důchodce obdrží pevnou částku 320 Kč. Pro Radu seniorů ČR je to první krok,“  říká  předseda  Krajské rady seniorů Ústeckého kraje Alois Malý.

Co říkáte na valorizaci důchodů, která začne platit od ledna 2019?

Rada  seniorů  ČR  jednoznačně  podporuje  schválení valorizace důchodů. Je to první vláda, která uznala nutnost razantního  zvýšení  důchodů. Dřívější vlády valorizovaly 40, 140, 90 korun a podobně, což byl výsměch seniorské populaci. Nutno podotknout, že nové schéma valorizace je velikým úspěchem Rady seniorů.

Rada seniorů měla ale vlastní návrh valorizace…

Bereme  rozhodnutí  vlády jako první krok, který bude v  dalších letech pokračovat. Bohužel i navýšení od ledna 2019 o  v  průměru 900 Kč nepokryje  plně  zdražování  spotřebního  zboží.  Rada  seniorů  bude dle  příslibu  ministryně  práce a  sociálních věcí v komisi, která bude projednávat důchodovou reformu. Věřte, že hlas seniorů bude v komisi silně slyšet.

Senioři mají od září levnější dopravu. Je to pro vás dostatečné s ohledem na to, že Rada seniorů žádala pro seniory MHD zdarma?

Ano,  Rada  seniorů  ČR  žádala ministra dopravy, aby senioři od 70 let jezdili zdarma. Došlo  ke  kompromisu,  kdy stávající slevy už mohou využívat senioři od 65 let. Budeme ještě jednat, každopádně je stávající sleva od září dobrým kompromisem  a jsme  za  to rádi.

V říjnu je Den seniorů – jaké akce chystá Krajská rada seniorů v Ústeckém kraji? Na co se mohou senioři těšit?

Mezinárodní svátek seniorů je 1.  října. Tento svátek vyhlásilo OSN, jako uznání seniorské populace za celoživotní práci a pomoci společnosti. Samozřejmě i  v  Ústeckém kraji proběhnou oslavy Dne seniorů skoro v kaž-dém  okresním  městě.  Někde na náměstích, jinde v divadlech nebo v  halách. Ústecký kraj pořádá v letošním roce oslavy seniorů  v Litoměřicích 27. října dopoledne, zajistil také dopravu  pro  300  seniorů  z celého Kraje. Pro všechny návštěvníky je vstup zdarma. Na oslavě budou, jako každý rok, vyhlášeny tři nejaktivnější kluby seniorů. Uskuteční  se  tam  také  vyhlášení vítězů soutěže Senior Art.

Krajský  den  seniorů  se  letos spojil s oslavou 100 let České republiky. Co aktuálního ještě čeká seniory v Ústeckém kraji?

Spousta  věcí,  ale  rád  bych připomněl volby do obcí a měst 5. a  6. října. Nechci nikoho preferovat,  pouze  seniory  prosím, jděte k volbám a volte s rozvahou a klidem. Nedejte na různé pomlouvačné  kampaně  apod. Jsme  už  dost  staří  na  to,  abychom si sami vyhodnotili, kdo je k seniorům vstřícný, a kdo ne.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*