Neprožíváme lehké období, ale musíme se s tím poprat

  •  

Nový náměstek hejtmana Ústeckého kraje pro oblast sociálních věcí Jiří Kulhánek je ve funkci jen několik málo týdnů a už musí řešit koronavirus v domovech pro seniory, ale i tolik potřebné finance na chod sociálních služeb.

Je v Ústeckém kraji dostatek domovů pro seniory, a tím pádem dostatek míst v domovech?

Jsem ve funkci teprve krátce a doufám, že tomu tak je. Zřizovatelem domovů pro seniory jsou většinou města, která se o své spoluobčany v drtivé většině případů starají vzorně.

Co považujete v oblasti seniorů za důležité?

Člověk, který dospěje do seniorského věku a předtím celý život poctivě pracuje, si zaslouží odpočinek a v případě potřeby kvalitní lékařskou péči. Ideální je, aby senioři mohli žít aktivní život v bezpečí a klidu a nemuseli se stresovat, co s nimi bude v dalších letech.

Je na seniory v kraji dostatek peněz? Na co konkrétně putují?

Finanční prostředky poskytuje na provoz domovů pro seniory a na další sociální služby v této oblasti stát prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí. Zda jich bude dostatek, ukáže měsíc leden, kdy se má rozhodnout o výši příspěvku pro sociální služby na náš kraj. Já doufám, že se nebude opakovat situace, která zde byla před dvěma lety, kdy peněz přišlo méně. Naši předchůdci pak složitě jednali s ministerstvem o dofinancování sociálních služeb v Ústeckém kraji. Finanční prostředky putují například na provoz domovů pro seniory, na mzdy zaměstnanců, kteří o seniory pečují, a také na řadu dalších služeb.

Kolik peněz na seniory by bylo ideální?

Tolik, aby zřizovatelé zařízení pro seniory nemuseli doplácet velké částky ze svých rozpočtů, a udrželi tak potřebné služby na co nejlepší úrovni.

Jak podle vás zvládají v domovech pandemii koronaviru?

Na jaře se řada našich zaměstnanců uzavřela s našimi seniory ve svých domovech a na úkor svých rodin se o seniory postarali. Na podzim je situace ještě náročnější, protože nakažených je násobně více než na jaře, i přes to všechno naši zaměstnanci obětavě pomáhají a řeší všechny potřeby našich seniorů, aby zabránili co nejvíce tomu nejhoršímu. Pro nikoho z nás to není lehké období, ale musíme se s tím poprat sami a jsem přesvědčen, že to zvládneme.

Jak vidíte budoucnost domovů pro seniory v Ústeckém kraji?

Určitě se budeme snažit společně s obcemi vytvořit co nejlepší podmínky pro život našich seniorů po všech stránkách.